Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aero se prodá po částech

Martin Říman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Dosavadní způsob privatizace jedné z nejvýznamnějších zbrojařských firem v Česku - vodochodského Aera zřejmě nebude pokračovat. Chce se o to zasadit ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle něj by se mělo nejprve privatizovat vodochodské letiště a až poté zvlášť letecká výroba.

„Jako ministr průmyslu a obchodu, který cítí odpovědnost za zachování strojírenské výroby v podniku, považuji způsob privatizace zvolený bývalou vládou za riskantní,“ uvedl včera Říman. Podle něj mají totiž firmy, které chtějí Aero koupit, zájem často pouze o přilehlé tovární letiště. To by se v budoucnu mělo stát vedle pražské Ruzyně druhým velkým mezinárodním letištěm v zemi.

„Záměrem České republiky je zachovat leteckou výrobu ve Vodochodech. Pokud budou vytvořeny podmínky, které by přinášely pro naplnění tohoto záměru větší míru jistoty, bude to dobrá zpráva,“ uvedl mluvčí Aera Vítězslav Kulich. Za nejvýhodnější a nejrychlejší považuje ministerstvo samostatný prodej letiště. Ministr také očekává, že výnosy dosažené tímto prodejem budou vyšší, než kdyby se společnost prodávala jako celek.

Přesto chce ale Říman vládě předložit i jiné varianty řešení, mimo jiné rozdělení firmy do dvou samostatných subjektů a následný prodej. „Římanovy návrhy mají jen minimální šanci na úspěch. Vláda určitě nebude chtít už rozjetou privatizaci rušit. Tato varianta by mohla projít, jen kdyby byly nabídky uchazečů překvapivě nízké,“ myslí si ale dobře informovaný zdroj LN, který nechtěl být jmenován.

Firmy, které se privatizace účastní, vesměs změny příliš nekomentovaly. „Zatím je to spíše spekulace, takže se k tomu zatím nemůžeme vyjádřit,“ sdělil Pavel Kuta ze společnosti PPF Investments, která o Aero usiluje v konsorciu s bankou J&T. Ředitel Slováckých strojíren Jiří Rosenfeld zase uvedl, že způsob privatizace nechá na státu. Třetí zájemce, slovenský strojírenský holding HTC, rovnou sdělil, že kdyby se firma dělila na dvě části, měl by zájem pouze o tu výrobní.

Do privatizace vedle těchto společností postoupila také firma Oakfield z finanční skupiny Penta a irská společnost Aero Kilcullen Consortium. Dalšími zájemci jsou společnosti Benson RPG, Český letecký průmysl a EcoInvestment. Vláda privatizaci přerušila již letos v březnu kvůli obavám, že zvažované mezinárodní letiště by mohlo ekonomicky ohrozit letiště v Ruzyni. Ministerstvo dopravy si proto nechalo vypracovat posudek, ze kterého ale vyplynulo, že dvě letiště jsou pro stát výhodnější.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.