18. listopadu 2008 8:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aero získá armádní zakázku za miliardy

Bitevník české armády L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník české armády L-159 | foto: Reprofoto

PRAHA Aero Vodochody podepíše v nejbližších dnech dlouhodobý kontrakt s armádním velitelstvím v Olomouci. Uvedl to deník E15 s tím, že hodnota kontraktu je tři miliardy korun. Soukromou firmu oslovilo olomoucké akviziční pracoviště jedné z armádních složek. Žádné výběrové řízení ani formou oslovení několika zájemců nebylo vypsáno.

Uzavření smlouvy potvrdilo ministerstvo obrany. "Bude se to týkat celkem čtyřiadvaceti L-159, které provozujeme," řekl Petr Sýkora z ministerstva.

Dodal, že půjde o poskytování veškerých pozáručních oprav a technické podpory včetně pozemního zabezpečení. Hodnotu zakázky nechtěl Sýkora komentovat. Podle něj se bude platit průběžně podle rozsahu oprav, dodávek dílů a podobně.

"Aero je dlouhodobým partnerem české armády, podporujeme letku L-159 na základě rámcové smlouvy podepsané před třemi roky," sdělila mluvčí firmy Zuzana Kučerová. Vzhledem k tomuto dřívějšímu kontraktu vznikají podle ní dílčí zakázky, jako byla například přestavba čtyř jednomístných L-159 na dvoumístné, které získala armáda loni.

Pro Aero je tato rámcová smlouva výhodná, protože platí až do roku 2030. V prosinci 2005 ji uzavřel tehdejší exministr obrany Karel Kühnl. A udělal to jen několik měsíců před privatizací firmy, kterou nakonec získala finanční skupina Penta. Krátce po odchodu z vlády přijal Kühnl nabídku Penty a stal se ve Vodochodech šéfem dozorčí rady. Z tohoto postu odešel až po kritice premiéra Mirka Topolánka.

Armáda podle svého vyjádření nevypsala výběrové řízení proto, že Aero je jediným výrobcem L-159. Podle státních Leteckých opraven Malešice by mohl podnik dodávat jen některé přístroje; většina součástek L-159 - včetně
motoru a avioniky - je totiž ze Spojených států. Stejně okrajově jako LOM by se mohlo podílet ještě několik firem - například dodavatel katapultovací sedačky Moravan Otrokovice.

Na celé zakázce je neobvyklé, že ji nepodepíše nikdo z představitelů ministerstva obrany. Uzavře ji regionální akviziční pracoviště takzvaných společných sil v Olomouci.

Z téměř padesátimiliardového nákupu celkem 72 bojových letadel L-159 je v provozu jen třetina. Armáda mimo jiné platí každý měsíc šest milionů Aeru za uskladnění bitevníků, které nepoužívá. Ani jeden se zatím nepodařilo prodat.