27. května 2008 20:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aeroflot: ČSA jsou pro nás zajímavé

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Jiřina VeseláLidové noviny

BRATISLAVA Generální ředitel ruského Aeroflotu Valerij Okulov dnes potvrdil, že největší ruská letecká společnost považuje koupi Českých aerolinií za zajímavou. Firma se ale zatím definitivně nerozhodla, zda se privatizace zúčastní. Definitivní verdikt padne, až budou známé podmínky prodeje, řekl Okulov.

"ČSA jsou pro nás zajímavé. Rozhodneme se až poté, co vláda schválí podmínky, jak bude prodej probíhat," řekl Okulov. Neuvedl ale, zda se společnost zúčastní privatizace sama, nebo s partnerem. Podle serveru Aktuálně.cz by se Aeroflot o českého přepravce mohl ucházet společně se skupinou PPF.

Současně s privatizací ČSA se chystá i privatizace Letiště Praha. Jednou z možností je, že obě firmy stát prodá přímo jedinému zájemci. O letiště ale Aeroflot zájem nemá. "Neplánujeme se zúčastnit privatizace Ruzyně, to není náš byznys," řekl Okulov. 

Aeroflot se už delší dobu snaží o vstup na evropský trh letecké dopravy. Zájem měl například o problémovou italskou společnost Alitalia, ztrátovému přepravci ale dnes přislíbila pomoc 300 milionů eur italská vláda. Šéf Aeroflotu nezpřesnil, zda se bude o italské aerolinie dále ucházet. Zatím nejblíže je ruský přepravce ke koupi srbských JAT Airways. Podle Okulova by
privatizace mohla být dokončena do konce letošního roku.

Prodej ČSA vynese kolem pěti miliard
O ČSA, jejichž prodej hodlá stát ukončit nejpozději do konce června příštího roku, již kromě Aeroflotu vyjádřily zájem například Air France KLM nebo čínské aerolinie China Southern. Ministerstvo financí nyní hledá ve výběrovém řízení hlavního poradce privatizace. Vítězná firma bude známa nejdříve v srpnu, pravděpodobnější ale je pozdější termín kvůli předpokládaným obstrukcím neúspěšných uchazečů.

Výnos z prodeje ČSA se odhaduje na pět miliard. Údajně kvůli větší transparentnosti se do procesu odstátnění chtějí zapojit piloti ČSA. Chtějí se například podílet na tvorbě podmínek pro budoucího majitele. Ukončení privatizace pražského letiště ministerstvo financí předpokládá ve druhé polovině příštího roku.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.