18. srpna 2008 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aerolinie budou nejspíš používat stroje Saab

Vrtulový stroj typu Saab SF 340 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulový stroj typu Saab SF 340 | foto: www.ole-nikolajsen.com

PRAHA Vnitrostátní linky ČSA budou od listopadu zřejmě používat vrtulové stroje typu Saab SF 340. Stroje značky Saab dosud České aerolinie ve flotile nemají, spojení z Prahy do Brna a Ostravy zajišťují letouny ATR.

"Zimní letový řád není v tuto chvíli ještě definitivně schválen," řekla mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Není tak jasné, zda firma saaby koupí či si je pronajme. V úvahu připadá především takzvaný ACMI pronájem (z anglického Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance), tedy dlouhodobá zápůjčka letadla s posádkou a zajištěním údržby od jiného dopravce.

Nasazení saabů zřejmě souvisí s chystaným posílením vnitrostátních linek ČSA. Podle rezervačního systému posílí firma linku z Prahy do Ostravy o dva lety na šest denně, z Prahy do Brna se bude létat čtyřikrát místo nynějších třech letů.

Ostravská CCA má již sedm těchto letadel
V České republice provozuje a pronajímá saaby ostravská společnost Job Air - Central Connect Airlines (CCA). Ta má nyní sedm těchto letadel, do dvou měsíců chce uvést do provozu další tři. Technický ředitel CCA Jiří Zdich spolupráci s ČSA nevyloučil. "Nemůžu říci ani ano ani ne," uvedl.

Podle něj firma rozšiřuje letku, aby mohla nabídnout služby více partnerům. Obě firmy se o spolupráci již dříve pokoušely. "My jsme s nimi měli nějaký projekt v minulosti, který nevyšel," řekl Zdich. CCA nyní provozuje jednu pravidelnou linku z Ostravy do Vídně, ostatní stroje využívá k nepravidelné osobní i nákladní dopravě nebo je dlouhodobě pronajímá.

Saab 340 patří k nejrozšířenějším letadlům pro regionální spoje. Podle provedení pojme 20 až 39 cestujících. ČSA provozují vedle 12 turbovrtulových ATR v různém provedení airbusy a boeingy. Ty většinou létají na střednědlouhých evropských trasách.
Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?