Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aerolinie „drtí“ drahá ropa

I ČSA přijdou o miliony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I ČSA přijdou o miliony | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Kromě úbytku prémiových pasažérů musí aerolinky bojovat i s rekordně drahou ropou. Ta je nutí zvyšovat palivové příplatky a pro ty z nich, které balancují na hraně krachu, by drahé palivo mohlo být poslední kapkou.

Letecké společnosti kvůli ropě, jejíž cena se minulý týden poprvé vyšplhala nad 135 dolarů za barel, zažívají krušné časy. Pokud cena ropy v dohledné době nespadne, budou aerolinky odepisovat ze svého zisku stamiliony, a některé možná i zkrachují.

 „Dá se očekávat dopad do celoročního zisku firmy v řádu stamilionů,“ řekla Daniela Hupáková, mluvčí Českých aerolinií. Zda největší domácí letecká společnost ze svého původně plánovaného zisku téměř 400 milionů korun takovouto ztrátu skutečně odepíše, bude podle ní záležet na tom, zda se do konce roku cena ropy udrží na své stávající úrovni, nebo dokonce podraží.

 Pokud cena ropy neklesne, budou podle Hupákové domácí aerolinky nuceny přistoupit ke zdražení palivových příplatků. Ty v současnosti činí na evropských letech v průměru 22 eur a na mezikontinentálních 70 eur. Některé aerolinky již své palivové příplatky zvýšily. Například německá Lufthansa zvýšila v polovině května palivový příplatek na evropských letech o 4 eura na 21 eur a na transatlantických letech o 5 eur na 82 euro. Palivové příplatky k zájezdům zdražily tento týden i největší tuzemské cestovní kanceláře. CK Čedok, Fischer a Exim Tours tak zvýšily tento příplatek o 200 korun na 1990 korun.

 Ropa podle údajů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zdražila letecké pohonné hmoty od loňského března o 170 procent. Na konci letošního března se přitom cena ropy pohybovala kolem 110 dolarů za barel. Od té doby tedy podražila o dalších zhruba 25 dolarů na barel a odborníci očekávají další růst. „Je klidně možné, že se během dvou nebo tří měsíců cena ropy dostane až na 150 dolarů za barel,“ řekl Vladimír Pikora, analytik Next Finance.

Létá méně lidí, zájezdy jsou dražší
Aerolinky navíc trápí i úbytek pasažérů. Podle studie IATA zaznamenaly aerolinky v březnu největší úbytek cestujících první a business třídy za posledních pět let. Jejich počet klesl téměř o čtyři procenta. Vzhledem k tomu, že právě tito pasažéři jsou pro ziskovost leteckých přepravců klíčoví, nevypadá jejich blízká budoucnost právě růžově.

 „Rekordní cena ropy je metla na letecké společnosti. Ty budou mít kvůli tomu problémy a některé z nich to neustojí,“ domnívá se Pikora. Podle něj se nedá očekávat, že by se cena ropy snížila dříve, než začne posilovat dolar. To přitom odborníci očekávají nejdříve v druhé polovině letošního roku. Tím se letecké společnosti dostanou do začarovaného kruhu. „Zájem o létání klesá a bude klesat i nadále,“ řekl Pikora. Drahá ropa totiž bude i nadále nutit aerolinky zvyšovat palivové příplatky. To se promítne nejen do letenek, ale i do ceny charterových letů, a tím se zvýší i ceny zájezdů. To bude mít za následek další úbytek pasažérů - tím opět menší zisk pro letecké společnosti.

 Aerolinky se tedy snaží snižovat náklady a šetřit, kde se dá. Například ČSA již nakupují letadla s nižší spotřebou a stejný krok plánuje i Lufthansa. Německé nízkonákladové aerolinky Germanwings zase snížily letové kapacity a omezení letů nevyloučily ani ČSA.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...