6. listopadu 2007 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aerolinie konečně vydělávají

PRAHA České aerolinie jsou poprvé po třech letech ziskové. Za tři čtvrtletí vydělaly 563 milionů korun, což je o 886 milionů lepší výsledek než za stejné období loni.

Společnost, kterou z 90 procent vlastní stát, počítá na konci roku se ziskem kolem 100 milionů korun. S příznivou zprávou přišel prezident firmy Radomír Lašák. 

Do celkových výsledků se promítl prodej a zpětný pronájem pěti letadel Boeing ze začátku roku. Tato transakce se v hospodaření za tři čtvrtletí projevila plusovými 526 miliony. "I když se nepočítá sales a leasback (prodej a zpětný pronájem) pěti letadel, tak jsme v černých číslech," upozornil Lašák. Podle něj je důležité, že firma vydělává na své hlavní činnosti, kterou je přeprava osob.

Provozní výnosy vzrostly o 4,6 procenta na 17,95 miliardy korun; u
pravidelné přepravy osob činí nárůst 900 milionů. Firmě pomohlo především třetí čtvrtletí, které je pro letecké dopravce tradičně nejsilnějším obdobím v roce.

O 1,7 procenta na 17,34 miliardy korun však vzrostly i provozní náklady. Důvodem je především růst mezd, který vyplývá z kolektivní smlouvy, a také splátky letadel.

Za tři čtvrtletí České aerolinie přepravily více než 4,2 milionu
cestujících, tedy zhruba stejný počet jako loni. Důvodem stagnace je podle firmy nižší sedačková kapacita, neboť část letadel se výhodně pronajímá do zahraničí. Firma se údajně také zaměřuje na lépe platící cestující, díky čemuž vzrostly přepravní výnosy.

ČSA se v posledních letech dostaly do stamilionové ztráty. Lašák, který nastoupil v lednu 2006, se snaží firmu stabilizovat a vrátit zpět do celoročního zisku. Pomoci mu má i prodej nákladového terminálu, za který firma dostala peníze v říjnu. Po restrukturalizaci čeká podnik privatizace, o jejímž způsobu rozhodne příští rok vláda.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?