9. července 2007 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aerolinky si hýčkají firmy

Letadlo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Tvrdý konkurenční boj nutí letecké společnosti neustále vylepšovat své služby. Výhodnější ceny, internetové odbavení, komfort na palubě a široká nabídka destinací jsou už dnes samozřejmostí.

Do výčtu by se letos měly zařadit také flexibilní letenky. Zatímco loni byla tato služba spíše výjimečnou, nyní takovou nabídkou disponuje stále více dopravců. Někteří však dopřávají tuto vymoženost jen firmám.

Zmiňovaný typ letenky je přitom velmi oblíbený. Kromě možnosti kdykoli si změnit termín odletu či příletu je možné také libovolně měnit jméno cestujícího anebo zrušit datum návratu s tím, že zpáteční let upřesní klient později.

„Navíc je možné letenku kdykoli úplně zrušit, a to bez jakýchkoli poplatků,“ zdůraznil Jan Čamek, mediální zástupce společnosti SkyEurope Airlines, která firmám poskytuje plnou flexibilitu od letošního jara. Firmy u SkyEurope zaplatí paušálně za každou letenku v rozmezí od 2300 do 3300 korun a mohou ji libovolně měnit. „Zájem firem je velký, a to i ze strany velkých společností,“ poznamenal Čamek.

„Zájem o ně mají především obchodníci, kteří možnost překnihování zdarma využívají například tehdy, jestliže se změní původně naplánovaný termín jejich jednání v zahraničí,“ dodala mluvčí ČSA Daniela Hupáková. ČSA poskytuje flexibilní letenky od května, a to nejen firmám, ale i fyzickým osobám. Podle ní dosahuje podíl flexibilních letenek u typicky obchodních destinací, jako jsou Brusel, Moskva nebo Paříž, až čtyřiceti procent.

V současné době rozjela kampaň k flexibilitě svých letenek další nízkonákladová společnost, a to Brussels Airlines. Zařazení do nabídky této služby potvrdil rovněž šéf easyJet pro střední a východní Evropu John Kohlsaat. Nízkonákladové easyJet se tak snaží nalákat hlavně podnikatele.

„Je to velmi atraktivní skupina zákazníků. Objednávají si lety a také je platí na poslední chvíli, takže platí vyšší ceny. Snažíme se jim produkty přizpůsobit, takže si mohou libovolně měnit datum letu nebo jméno cestujícího, mohou si také rezervovat přednostní odbavení a nástup do letadla,“ řekl Kohlsaat Lidovým novinám.

Flexibilní letenky bývají obvykle o dvacet procent dražší. Pro ty, kterým se ale na poslední chvíli může odlet změnit, jde ale o výhodnou službu. Mnoho typů letenek totiž nelze stornovat.

Mezi další letošní novinky patří například i odbavení pomocí textové zprávy SMS, které nyní začaly nabízet i Čechům aerolinie KLM a Air France. Cestující si mohou dokonce vybrat i sedadlo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!