Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aféry české zákazníky nezajímají. Jídlo z Polska je levné, tak jde na dračku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obliba polských výrobků u českých zákazníků posledních 12 let neustále stoupá. Hlavně kvůli jejich nízké ceně. Dovoz od té doby vzrostl více než čtyřnásobně. Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry.

Nejvíce se z Polska dováží maso a masné výrobky. Následují mléčné produkty a vejce. Významnou část importu představují také obiloviny, zelenina a ovoce. Loni hodnota dovezeného zboží podle Svazu obchodu a cestovního ruchu přesáhla rekordních 20 miliard korun.

Na pranýři

Výrobce z jednoho státu nelze podle svazu obchodníků házet do jednoho pytle. Připomínají, že nadpoloviční většina nevyhovujících potravin evidovaných na serveru Potraviny na pranýři pochází od českých výrobců.

"Bohužel pochybení u zahraničních výrobků bývají médii zviditelňována mnohem více, a spotřebitel tak nabývá zkreslený pohled na jejich kvalitu," uvedl svaz.

ČTĚTE:
Že nebezpečné potraviny pocházejí z Polska? Na pranýři vedou Češi

Média v uplynulém roce informovala o nekvalitních polských potravinách opakovaně. Sérii těchto zpráv loni v únoru zahájila tzv. solná aféra.

Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a možná i do zahraničí.

Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu loni v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy.

Potravinářská inspekce v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly tuto závadnou vaječnou moučku. V listopadu veterináři stáhli z prodeje 12 tun zkaženého strojně odděleného masa.

ČTĚTE TAKÉ:

Aféry pokračují i letos. Minulý týden inspekce informovala, že na českém trhu se objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany. V důsledku afér se nezřídka ozývají požadavky na částečný či úplný zákaz dovozů polských potravin.

"Ačkoli se veřejně spekuluje o možném zákazu dovozu všech polských potravin, je tento krok možný, ale velmi obtížně proveditelný," uvedl dnes svaz. Česká republika může podle obchodníků zakázat dodávky pouze takových produktů, které byly odpovědnými úřady vyhodnoceny jako zdravotně závadné.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR PRO NÁBĚH NOVÝCH PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč