6. června 2008 13:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Agentura: Emise sníží 1400 jaderných elektráren

Pro snížení emisí bude zapotřebí vystavět až 1400 jaderných elektráren. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro snížení emisí bude zapotřebí vystavět až 1400 jaderných elektráren. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TOKIO Pokud by se měly celosvětové emise skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2), do roku 2050 snížit na polovinu dnešního stavu, bude v nadcházejících desetiletích nutné vystavět 1400 jaderných elektráren. Bude také třeba výrazně rozšířit využívání větrných elektráren a investovat 45 bilionů dolarů do rozvoje alternativních energetických zdrojů. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která byla dnes zveřejněna v Tokiu.

"Snížení emisí o 50 procent je impozantní cíl. Budou třeba okamžitá
politická rozhodnutí a bezprecedentní technologické změny," uvedl generální ředitel IEA Nobuo Tanaka. Svět podle něj čeká "energetická revoluce", při níž bude nutné snížit energetickou závislost na fosilních palivech a zároveň zachovat hospodářský růst.

Vědecký panel OSN se v roce 2007 shodl, že pokud se do roku 2050 nepodaří omezit emise CO2 na polovinu, vzroste na Zemi průměrná teplota o dva až 2,4 stupně Celsia. Takový vývoj by mohl vyvolat rozsáhlé vymírání živočišných a rostlinných druhů a vzestup hladiny oceánů, jehož důsledkem by bylo zaplavení hustě zalidněných pobřežních oblastí.

Zpráva IEA předpokládá, že pro snížení emisí budou zapotřebí rozsáhlé investice do vývoje obnovitelných energetických zdrojů a celosvětová kampaň za energetickou úspornost. Při předpokládaném růstu světové ekonomiky o 3,3 procenta ročně si investice celkově vyžádají 45 bilionů dolarů, tedy přibližně 1,1 procenta celosvětového hrubého produktu. Většina z těchto investic by podle IEA měla směřovat do rozvojových zemí, které se podle výpočtů agentury budou v roce 2050 podílet dvěma třetinami na celosvětových emisích CO2.

Studie rovněž pro každý rok počítá s vybudováním nejméně 32 nových jaderných elektráren a se zprovozněním 17.000 větrných. Zároveň podle IEA bude třeba snížit množství uhlíkových zplodin pocházejících z dopravy na osminu dnešního stavu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.