15. května 2007 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Agenturu Reuters získali Kanaďané

Sídlo agentury Reuters | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo agentury Reuters | foto: AFP

LONDÝN Kanadská společnost Thomson Corp. koupí za téměř 360 miliard korun mediální agenturu Reuters. Spojením vznikne největší světový poskytovatel finančních zpráv a úřadů.

Fúzi podpořila i Reuters Founders Share Company, která má právo zablokovat jakékoliv převzetí firmy, pokud se obává, že by to ohrozilo nezávislost agentury.

Akvizici musí ještě schválit antimonopolní úřady. Uvedly to společnosti v dnešním prohlášení.

Spojením vznikne nová společnost Thomson-Reuters PLC, ve které budou mít podíl 70 procent současní akcionáři Thomsonu. Ředitelem nové společnosti bude Tom Glocer (47), nynější generální ředitel firmy Reuters.

Reuters je hlavním konkurentem firem Thomson a Bloomberg na lukrativním trhu s informačními terminály využívanými předními světovými bankami a makléřskými společnostmi. Reuters byl dlouhou dobu lídrem trhu, později však ztratil podíl na úkor Bloombergu.

Roční příjmy Thomson-Reuters se budou pohybovat kolem 12 miliard dolarů (250,4 miliardy Kč) a firma zaměstná kolem 49.000 osob. S 34procentním podílem na trhu informačních služeb překoná agenturu Bloomberg, jejíž podíl nyní podle údajů Inside Market Data činí 33 procent.

Divize finančních informací nové firmy se i nadále bude jmenovat Reuters. Ostatní aktivity firmy ponesou značku Thomson-Reuters Professional. Firmy očekávají, že do tří let od dokončení dohody by mohly díky spojení ušetřit ročně více než 500 milionů dolarů. K dokončení dohody by mohlo dojít ještě letos, nejpozději příští rok.

Společnost Woodbridge, která je investičním firmou rodiny Thomsonů a hlavním akcionářem firmy Thomson, získala výjimku a bude moci vlastnit v nové firmě podíl 53 procent. Podle dosavadních pravidel důvěryhodnosti nesmí ve společnosti Reuters vlastnit jeden akcionář více než 15 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz