18. září 2007 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Agrofert investuje 1,7 miliardy do bionafty

Předseda představenstva společnosti Preol ze skupiny Agrofert Martin Kubů (vpravo) a generální ředitel Chemoprojektu Tomáš Plachý podepsali  smlouvu o novém závodě na výrobu bionafty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva společnosti Preol ze skupiny Agrofert Martin Kubů (vpravo) a generální ředitel Chemoprojektu Tomáš Plachý podepsali smlouvu o novém závodě na výrobu bionafty. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Firma Agrofert známého podnikatele Andreje Babiše postaví za přibližně 1,7 miliardy korun nový závod na výrobu bionafty. Továrna s kapacitou 100 tisíc tun ročně bude stát v Lovosicích. Plného provozu by měla výroba dosáhnout v roce 2009.

Společnost Preol ze skupiny Agrofert podepsala smlouvu s dodavatelem - firmou Chemoprojekt.

Metylester se přidává jako biosložka do motorové nafty a v Česku začalo jeho povinné přimíchávání od prvního září. Zatím musejí dodavatelé zajistit dvouprocentní podíl biopaliva v objemu prodané nafty.

Podle Babiše ale není nynější situace úplně příznivá pro investice do tohoto podnikání a pro Agrofert prý nebylo jednoduché rozhodnutí, zda do projektu jít. Mimo jiné proto, že se do nových kapacit na bionaftu mohutně investuje v sousedním Německu, kde se ale zároveň omezuje státní podpora. V Česku stát přimíchávání biopaliv nepodporuje.

Podle Petra Jeviče ze Sdružení pro výrobu bionafty domácí kapacity zatím představují asi 340.000 tun metylesteru ročně, což výrazně převyšuje množství potřebné na povinné přimíchávání do nafty. Při rozšíření na 440.000 tun, by již metylester mohl nahradit až deset procent motorové nafty, řekl Jevič.

V Česku je podle něj zatím 16 provozů na výrobu bionafty. Největší jsou Setuza, Agropodnik Jihlava a Primagra ze skupiny Agropol.

Agrofert ale předpokládá, že vzhledem k růstu spotřeby nafty a zvyšování povinného podílu biopaliv bude v Česku prostor pro další velkou výrobní kapacitu. Zhruba 70 procent produkce metylesteru chce udat na domácím trhu a přibližně 30 procent vyvážet.
Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz