6. března 2009 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ahold stáhl z prodeje nebezpečné arašídy

Orientální mix obsahoval nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melamin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orientální mix obsahoval nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melamin. | foto: SPZI

PRAHA Obchodní řetězec Ahold stáhl z českého trhu několik tisíc sáčků obalovaných arašídů s kukuřičnými snacky Orientální mix původem z Číny, ve kterých Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melamin.

SZPI věnuje zvýšenou pozornost potravinám z Číny od loňska, protože melamin v nelidnatější zemi světa zapříčinil smrt několika dětí a zdravotní problémy dalším 54.000 dětem.

"Stanovený limit na melamin byl ve výrobku překročen jen velmi mírně, potravina tedy nepředstavuje akutní zdravotní riziko," sdělila dnes ČTK mluvčí SZPI Martina Šmídtová, podle které bylo z trhu staženo celkem 4528 balení arašídů s kukuřičnými snacky. "Řetězec Ahold zodpovědně spolupracuje a začal tato opatření plnit neprodleně, proto by již kontaminovaná šarže neměla být na trhu," dodala.

Zákaz prodeje se týká balení arašídů Albert Quality o hmotnosti 225 gramů s datem minimální trvanlivosti do 14. července 2009 a označením šarže 1/9034/8. Mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr dnes ČTK řekl, že lidé mohou tyto arašídy vrátit v místě nákupu a dostanou zpět peníze. "Okamžitě jsme stáhli uvedený výrobek z prodeje. Zároveň úzce spolupracujeme se SZPI a společně s dodavatelem hledáme zdroj kontaminace," prohlásil Kytýr.

SZPI dosud kvůli melaminu provedla přes 3200 kontrol. Zároveň inspekce kontroluje všechny dodávky rizikových potravin z Číny přímo na hranicích při vstupu na evropský trh. "Celkem bylo odebráno přes 40 vzorků potravin.

Orientální mix je první úředně odebranou potravinou na území ČR, u které bylo zjištěno překročení povoleného limitu," podotkla Šmídtová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz