16. května 2008 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Airbus chystá biopalivo z řas

Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Biopaliva by v budoucnu nemusela ovlivňovat dodávky a cenu potravin. Airbus a průmyslový konglomerát Honeywell International se chystají vyvinout takové pohonné hmoty pro letecký průmysl,které by nevyužívaly základní zemědělské plodiny. Nové palivo by mělo být vyráběno z rostlinných olejů a olejů z řas.

Firmy plánují, že by se nové pohonné hmoty mohly od roku 2030 podílet na celkové poptávce po pohonných hmotách pro komerční letecké společnosti téměř jednou třetinou. Na vývoji nového paliva se mají podílet i firma JetBlue Airways a konsorcium International Aero Engines, jehož členy jsou firmy Pratt & Whitney a Rolls-Royce.

V současnosti komerční aerolinky létají na kerosan. Testují se však i alternativní pohonné hmoty. Hlavním technickým problémem biopaliva je to, že ve velkých výškách mrzne. Nové palivo má být vyráběno za využití technologie UOP vyvinuté Honeywellem, díky této technologii by mělo mít stejný výkon jako tradiční pohonné hmoty a splňovat požadavky na letecký výkon. Nebude také třeba kvůli němu upravovat motory.

Technologie UOP byla loni vybrána pro vývoj pohonných hmot pro potřebu vojenských leteckých sil USA a NATO. Vývoj má být dokončen do konce letošního roku. Spojené státy produkují téměř sedm miliard galonů, tedy 26,5 miliardy litrů, etanolu ročně, převážně z obilí. Kritici upozorňují, že závislost na obilí způsobuje růst cen potravin.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!