19. února 2007 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Airbus propustí tisíce lidí

Největší linkový letoun Airbus A380 pro 555 pasažérů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší linkový letoun Airbus A380 pro 555 pasažérů. | foto: ERIC CABANIS AFP

PAŘÍŽ Evropský výrobce letadel Airbus zřejmě propustí deset až dvanáct tisíc zaměstnanců, napsal francouzský ekonomický deník Les Echos. Generální ředitel Louis Gallois zítra v sídle společnosti v Toulouse oficiálně předloží plán restrukturalizace.

Společnost Airbus, kde pracuje 57.000 lidí, asi propustí pětinu svých zaměstnanců. Nejvíce se propouštění dotkne Francie a Německa, kde o práci přijde mezi 3000 a 4000 zaměstnanců. Omezování stavů se podle listu nedotkne jen přímých zaměstnanců Airbusu, ale i pracovníků dodavatelských firem.

Plánovaná restrukturalizace má do roku 2010 snížit náklady o 30 procent, aniž se přitom omezí výrobní prostředky. V absolutních číslech jde o částku pět miliard eur, napsal list.

Airbus se dostal do složité ekonomické situace, když, kvůli odkladům projektu obřího letounu A380, začali zákazníci rušit předchozí velkolepé objednávky. Naposledy Airbus loni v říjnu oznámil odklad o další jeden rok. Firma tak přijde o několik miliard eur a navíc zaplatí další stamiliony jako kompenzace aeroliniím za zpoždění dodávek. Evropský výrobce letadel trpí také nízkým kurzem dolaru, který zvýhodňuje jejího největšího konkurenta, americký Boeing.

Airbus vlastní firma EADS, kde mají Francie a Německo po 22,5 procenta - za Francii je to francouzský stát a firma Lagardere a za Německo společnost DaimlerChrysler. Španělsko má v EADS 5,4 procenta.

lidovky, čtk

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!