Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Akcie pražské burzy po propadech rostly

Graf - nárůst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf - nárůst |

PRAHA Akcie na pražské burze dnes posílily a nahradily malou část ztrát z výprodejů, které trh sužovaly nepřetržitě sedm dnů za sebou a srazily ceny na hodnoty o rok zpět.

Hlavní index PX po kolísavém průběhu nakonec získal mírně přes dvě procenta na 1190 bodů, když předtím odepsal takřka 15 procent. K obratům došlo i na akciových trzích v západní
Evropě, Rusku, Japonsku a USA. Podle některých analytiků výprodej akcií na světových trzích však hned tak neskončí.

Obchodník společnosti J&T Bank Aleš Vávra vysvětloval změnu vývoje na pražské burze hlavně tím, že již neměl kdo prodávat.

"Včerejší prodeje dlouhodobých zahraničních investorů doslova vyčistily nabídkovou stranu obchodů, takže když dnes přišla objednávka na nákup, tak zjednodušeně řečeno neměl kdo prodávat. To se projevilo v růstu napříč celým trhem," uvedl.

Růst překvapivě neohrozily ani údaje o růstu inflace ve Spojených státech, čímž se zvýšila pravděpodobnost zvyšování úroků a tím i obavy z oslabení výkonnosti ekonomik. Tyto faktory přitom stály za dosavadními rozsáhlými prodeji akcií po celém světě.

Propad na akciových trzích, který trvá už více než měsíc, znamená výrazné ztráty pro většinu investorů. Podle odhadů ekonomů už hodnota ztrát všech investorů v celém světě přesáhla dva biliony dolarů (asi 45 bilionů Kč). Investorům přitom nezbývá mnoho alternativ, kam vložit peníze, vyjma dluhopisů a fondů peněžního trhu.

Západoevropské akcie posílily
Středoevropské akciové trhy uzavřely dnešní obchodování smíšeně. Oslabila varšavská burza zejména kvůli největší polské ropné skupině PKN Orlen; dolů zamířila také budapešťská burza. Mírný nástup naopak zaznamenaly akciové trhy v Bratislavě.

Západoevropské akcie dnes posílily díky zprávám o fúzích. Nárůst však omezily přetrvávající obavy z růstu úrokových sazeb. Panevropský index FTSEurofirst 300 se tak zvýšil o pouhých 0,1 procenta poté, co se v úterý propadl o více než dvě procenta.

Ruské akcie po úterním silném poklesu vzrostly. Hlavní index moskevské burzy RTS se dnes zvýšil o více než tři procenta, když v úterý přišel téměř o deset procent zejména kvůli těžebním firmám a energetikám. Ropné a plynárenské koncerny, které v úterý vykázaly největší ztráty, dnes naopak rostly nejvíce.

Podobně zvrátily předchozí klesající trend japonské akcie, které dnes posílily. Index nejvíce podpořila internetová a komunikační společnost Softbank. Zpevnily automobilky, které předtím negativně postihl strach ze zpomalení ekonomického růstu v USA. Oslabily těžařské firmy kvůli nestabilitě na komoditních trzích.

Akcie amerických korporací dopoledne na Wall Street rostly. Kladné hodnocení významných titulů od makléřů mělo na trhu větší váhu než obavy plynoucí z květnových čísel o inflaci, jejíž růst předčil očekávání ekonomů z Wall Street. Po týdnech poklesu se Dow Jonesův index dostal dnešním ziskem na přibližně stejnou úroveň, na níž byl na začátku roku. Prodej
akcií v poslední době vyvolávaly obavy z rostoucích úrokových sazeb, kterými Fed tlumí inflaci, ale zároveň brzdí hospodářský růst.
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...