8. října 2008 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Akcie ve světě klesají, intervence nepomáhá

Akciový trh na společný krok centrálních bank čekal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciový trh na společný krok centrálních bank čekal. | foto: Leon Neal AFP

WASHINGTON/FRANKFURT/LONDÝN Akcie ve světě i v Praze dnes obnovily pokles. Prudce oslabovaly trhy v Asii, Evropě i ve Spojených státech. Propadu nezabránila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank, které snížily základní úroky o půl procentního bodu. Investory dál děsí vyhlídky na globální recesi, která by mohla vzejít z nynější finanční krize.

Japonský akciový trh dnes ztratil více než devět procent, po pěti letech se propadl pod 10.000 bodů a utrpěl nejhlubší jednodenní propad od krachu na burzách v říjnu 1987. Podobně prudce oslabovaly i ostatní burzy v Asii.

Investoři houfně utíkají k hotovosti a zejména japonskému jenu, který je se svými nízkými úroky symbolem bezpečí. Index Hang Seng burzy v Hongkongu spadl o více než osm procent, burza v
Jižní Koreji oslabila o téměř šest procent a v Indii o osm procent.
Indonéská ztratila deset procent a musela přerušit obchodování. Značný vliv na burzy mělo úterní varování šéfa centrální banky USA Bena Bernankeho před dalším oslabením ekonomiky, které přispělo k úternímu více než pětiprocentnímu poklesu burzy v USA.

Centrální banky Spojených států, eurozóny, Británie, Švýcarska a dalších  zemí včetně Číny dnes na podporu ekonomik ohrožovaných finanční krizí přikročily k bezprecedentnímu společnému snížení základních úrokových sazeb. Úroky u většiny jednotlivých zemí se tak snižují o půl procentního bodu. Propad burz opatření zpočátku utlumilo, později se však pokles obnovil.

Propad na trzích se už předtím snažila uklidnit britská vláda, která
oznámila záchranný plán pro britské banky v hodnotě 50 miliard liber (1,58 bilionu korun). Plán předpokládá, že výměnou za nový kapitál dostane vláda podíly v jednotlivých bankách, což v podstatě znamená částečné znárodnění bank. Podpora se týká osmi největších komerčních a hypotečních bank.

Ve Spojených státech akcie přechodně zpevnily, růst ale neudržely a vydaly se dolů. V polovině obchodování Dow Jonesův index ztrácel asi dvě procenta hodnoty a pohyboval se kolem 9230 bodů. Širší index S&P tou dobou ztrácel 2,3 procenta a pohyboval se kolem 973 bodů, index Nasdaq Composite klesl o dvě procenta na 1720 bodů.

Západoevropské akcie začaly prudkým poklesem a během dopoledne ztráty ještě prohlubovaly. Jejich hlavní index FTSEurofirst 300 ztrácel až osm procent a byl nejníže za pět let. Před polednem oslaboval o 5,5 procenta a proti počátku roku je slabší o téměř 40 procent, což je mnohem více, než kolik ztrácí americký Dow Jones. Index nakonec klesl o 6,1 procenta na 942 bodů a je blízko pětiletého minima.

Pražská burza zvyšovala ztráty
Také pražská burza zvyšovala od rána ztráty. Obchodování zahájila propadem o více než šest procent, který se během několika desítek minut prohloubil až na 7,5 procenta. Hlavní index PX se na chvíli propadl až pod hranici 1000 bodů, kde byl naposledy v prosinci 2004. Obchodování uzavřel na 1042,6 bodu a ztratil 3,87 procenta hodnoty.

"Zhoršující se výhled ekonomiky a prohlubující se finanční krize tlačí
strach až na doraz," řekl agentuře Reuters Micušige Akino z japonské firmy Ichiyoshi Investment Management. "Nikdo nechce nakupovat, ani když jsou akcie levné," dodal.

Ruská burza MICEX, na níž se odehrává většina akciových transakcí v Rusku, zastavila obchodování až do pátku. Vedení burzy k tomuto rozhodnutí přiměl výrazný 14procentní propad akcií hned během první půlhodiny po otevření burzy. Další ruský akciový trh RTS klesl během první půlhodiny o 11 procent a obchodování zde bylo rovněž zastaveno.

Ekonomové: Pozdě, ale přeci
Česká národní banka se ke snížení sazeb nepřidala. "Rozhodnutí jiných centrálních bank nekomentujeme, nicméně se jedná o významný krok. Zítra (čtvrtek) se koná pravidelné jednání bankovní rady, na jehož začátku její členové vždy rozhodují, budou-li se projednávat i měnověpolitické otázky," uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. O tom, zda bankovní rada bude ve čtvrtek jednat o sazbách, bude centrální banka informovat ve čtvrtek dopoledne.

"Je vidět, že centrální banky konečně aspoň částečně pochopily vážnost situace. Jenomže to, co se stalo dnes, se mělo odehrát již před dvěma měsíci. Kdyby centrální banky bývaly reagovaly dostatečně rychle, nemusela mít krize tak hluboký průběh, a dokonce možná ani nemusela vzniknout," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Dnes už je tato bezprecedentní akce, která má podle ní vpravdě historické rozměry, jen malým kalíškem vody na velký požár.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.