20. dubna 2007 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Akcionáři ČEZ rozhodnou o rekordní dividendě

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Valná hromada ČEZ na pondělní valné hromadě rozhodne, jak velkou dividendu dostanou její akcionáři. Když projde návrh představenstva společnosti, vyplatí ČEZ na jednu akcii 20 korun před zdaněním, což je v součtu přes 11,8 miliardy korun. Stát by získal osm miliard.

ČEZ je nejziskovější česká firma, která loni hospodařila se ziskem 28,8 miliardy korun. Základní kapitál tvoří 592,210.843 zaknihovaných akcií o jmenovité hodnotě 100 korun. Stát vlastní 67,6 procenta akcií. V loňském roce ČEZ rozdělil akcionářům dividendu 15 korun na akcii při zisku 22,3 miliardy korun.

ČEZ chce vykoupit svoje akcie
Valná hromada bude řešit i otázku odkupu vlastních akcií, o kterou požádalo představenstvo ČEZ. O prodeji části akcií v březnu rozhodla vláda. Pro ČEZ to je zajímavá příležitost, jak provést zpětný odkup způsobem prospěšným společnosti i všem akcionářům, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Analytici se schválením odkupu vlastních akcií v ČEZ počítají. "Většinový akcionář je stát, který moc dobře ví, že potřebuje poptávku po privatizovaném balíku," uvedl Jakub Židoň z České spořitelny. ČEZ má také nadbytek peněz a odkup vlastních akcií by měl příznivý dopad na ocenění ČEZ, protože by dražší vlastní kapitál nahradil dluh. "Samozřejmě za předpokladu, že ČEZ akcie do 18 měsíců zruší," připomněl Židoň.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz