6. srpna 2008 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Akcionáři rozjeli prodej pražské burzy

Budova Burzy cenných papírů Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Burzy cenných papírů Praha. | foto: ČTK

PRAHA Akcionáři Burzy cenných papírů Praha, kteří dohromady mají kontrolní balík akcií, se rozhodli zahájit společný prodej svých podílů. Důvodem je zvýšený zájem ze strany finančních investorů a strategických partnerů v kombinaci s celosvětovým trendem konsolidace burzovních trhů. Transakce by mohla být dokončena v řádu několika měsíců.

"Pražská burza se v průběhu posledních let stala jednou z nejatraktivnějších burz v Evropě a nabídky na strategické spojenectví přicházejí od nejrenomovanějších světových burz. Krok našich akcionářů je tedy logický," řekl generální ředitel burz Petr Koblic.

Burza jména prodávajících akcionářů neoznámila, ale ochotu jednat o prodeji svého podílu vyjádřil největší akcionář burzy a majitel takřka čtvrtinového podílu firma Patria Finance, druhý největší podílník Česká spořitelna (14,7 procenta) nebo pátý nejsilnější vlastník Komerční banka (11,5 procenta). K podmínkám prodeje vedle odpovídající finanční nabídky patří i pokračování v dosavadním rozvoji.

"V případě dobré nabídky, která bude splňovat kritéria jak finanční, tak kritérium dalšího úspěšného rozvoje kapitálového trhu v ČR, jsme připraveni takovou nabídku zvážit," řekl finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka.

Lidovky.cz

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.