12. února 2010 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Albert stahuje z prodeje přes dvě tuny španělské šunky s listerií

Španělská šunka s listérií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská šunka s listérií | foto: Reprofoto

PRAHA Řetězec Ahold stáhl z prodeje zásilku více než dvou tun španělské šunky, která obsahovala zvýšené množství bakterie listerie. Veterináři v současné době prověřují další zásilku téhož výrobku, výsledek kontroly zatím není znám.

Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Z trhu se stahuje šunka Natura od španělského výrobce Casedemont s.a. Espaňa, šarže 094511 s datem spotřeby 1. května 2010, sdělil ČTK Duben. Přítomnost bakterie podle veterinářů objevil vnitřní kontrolní systém dovozce.

Co je listerie?

Listerie je běžně přítomna v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Pokud se dostane do jídla, ještě to neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo s onemocněním AIDS.

"Pro Státní veterinární správu to znamená situaci prověřit, popřípadě odebrat další vzorky a podniknout odpovídající kroky: zakázat uvést do oběhu, popřípadě stáhnout z trhu a nařídit opatření, v tomto případě zřejmě vrácení výrobku zpět dodavateli," podotkl Duben.

Veterinární správa o přítomnosti závadného masného výrobku informovala prostřednictvím systému rychlého varování RASFF ostatní země EU.

Podrobnější informace směřovala na Slovensko, kam byla odeslána zásilka 364 kg stejného výrobku. SVS také vyzvala španělské dozorové orgány k provedení šetření u výrobce.

Prostřednictvím systému RASFF se členské státy EU vzájemně varují před nebezpečnými potravinami a krmivy, případně před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě. Každý případ je předán příslušnému dozorovému orgánu dotčeného státu, který je povinen jej prošetřit.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz