16. března 2008 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Alitalia přijala kupní nabídku Air France

Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus A321 společnosti Air France. | foto: Reprofoto

ŘÍM Vedení ztrátové italské letecké společnosti Alitalia přijalo jednohlasně nabídku na koupi ze strany světové letecké jedničky, francouzsko-nizozemského přepravce Air France-KLM. Nabídka ohodnocuje celou Alitalii na 138 milionů eur (3,45 miliardy korun), což je mnohem méně, než se čekalo.

Alitalia je posledních pět let neustále ve ztrátě a Řím se snaží již déle než rok prodat státní podíl 49,9 procenta akcií, aby firma získala dlouhodobého partnera a měla šanci na přežití. Alitalii hrozilo, že jí v příštích měsících dojdou peníze na provoz a bude muset vyhlásit bankrot. Prodej ztrátové vlajkové aerolinií je však před dubnovými parlamentními volbami v Itálii citlivou politickou otázkou.

Spojení s Alitalií by dále posílilo postavení skupiny Air France-KLM. Ta je již největším evropským přepravcem a podle tržeb také největší leteckou společností na světě. Nabídnutá cena za Alitalii představuje pro Air France-KLM pouhé dva dny tržeb.

Air France-KLM mimoto předpokládá navýšení kapitálu Alitalie o jednu miliardu eur. Francouzsko-nizozemský partner rovněž nabídne odkoupení všech konvertibilních dluhopisů za páteční tržní cenu, což jej vyjde na dalších více než 600 milionů eur.

"Alitalii to poskytne prostředky pro opětné nastartování jejího rozvoje a v důsledku toho k upevnění pozice národní jedničky," uvedla Air France-KLM. "Členství ve skupině Air France-KLM spolu s realizací navrženého (podnikatelského) plánu by mělo Alitalii umožnit návrat k provoznímu zisku již v roce 2009," dodala společnost.

Končící italská vláda Romana Prodiho by měla o nabídce Air France-KLM jednat příští týden. Air France-KLM však říká, že zásadní pro ni bude stanovisko odborů Alitalie a postoj příští italské vlády, která vzejde z dubnových voleb. Silvio Berlusconi, jehož seskupení nyní v průzkumech veřejného mínění vede, prodej Alitalie kritizoval a vyslovoval se pro italské řešení.

Odbory, které častými stávkami zhoršují ztrátovost Alitalie, se obávají rušení pracovních míst, zejména v divizi služeb AZ Servizi, kde pracuje téměř 8000 lidí. Nabídka Air Fance-KLM nepočítá se zahrnutím všech součástí této divize do převzetí, což znamená, že ztráty pracovních míst budou větší, než se čekalo.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!