2. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Více škod se lidem přihodí den před úplňkem, tvrdí pojišťovna

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: ČTK

PRAHA Mnohem více škod, než je průměr, se lidem přihodí podle pojišťovny Allianz den a noc před úplňkem. V dlouhodobém průměru posledních pěti let činí podle její analýzy nárůst počtu škod v tento den kolem 15 procent.

Největší zvýšení registruje u pojištění odpovědnosti z běžného občanského života a autopojištění. Nejbližší den před úplňkem bude v pondělí.

Počet škod v havarijním pojištění byl den a noc před úplňkem v letech 2007 až 2011 o 12 procent vyšší než v běžném dni, v povinném ručení dokonce o 16 procent. Zajímavé je, že v samotný den úplňku je počet škod v autopojištění spíš podprůměrný. Je o sedm procent nižší, než je dlouhodobý průměr.

ČTĚTE TAKÉ:

"V letošním roce byly na počet nehod nejčetnější dva předúplňkové dny, 6.února a 5. dubna, kdy klienti nahlásili více než 300 událostí denně (326 a 304), přičemž obvyklý denní průměr v letošním roce je 239 škod," uvedl vedoucí kontaktního centra likvidace škod Allianz Jiří Nudčenko.

Zranění i nehody kvůli alkoholu

Kontaktní centrum registrovalo také častěji nehody se zraněním i s přítomností alkoholu. Na zvýšeném počtu nehod se zejména v dubnu podílely střety se zvěří, na jejíž chování má podle odborníků intenzivní měsíční svit velký vliv.

Podobně tomu bylo i v počtu událostí z pojištění odpovědnosti za škody občanů, kdy únorový a zejména pak květnový den před úplňkem vykázal téměř dvojnásobný počet. "To všechno může být a také nemusí být pouze náhoda," poznamenal technický manažer úseku likvidace Allianz Daniel Balihar.

Nelze stavět na fázích Měsíce


"Pro nás jako pro pojistitele ale nejsou fáze Měsíce tak důležité a i přes určitou statistickou zajímavost na nich nelze stavět jakoukoliv rizikovou strategii," dodal. Úplněk je z astronomického hlediska opozice Slunce a Měsíce a je to jediná poloha Měsíce, kdy lze vidět celý jeho povrch bez zastínění slunečních paprsků Zemí.

Tato konstelace má vliv na některé přírodní děje, zřejmě nejmarkantnější účinky jsou vidět na zvýšené síle přílivu. Podle průzkumů veřejného mínění téměř 92 procent dotázaných věří, že Měsíc ovlivňuje lidské chování.

V dalším průzkumu tvrdilo 40 procent dotázaných, že fáze Měsíce vnímají a při úplňku trpí poruchou spánku nebo vnitřním neklidem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.