16. března 2007 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američané hůř splácejí hypotéky

Bez větší kontroly klientů půjčovaly hypotéční banky peníze na nákup nemovitostí. Dostaly se tak to finančních potíží a podle některých expertů existuje vážné riziko, že hroutící se hypoteční banky mohou do recese strhnout celou americkou ekonomiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez větší kontroly klientů půjčovaly hypotéční banky peníze na nákup nemovitostí. Dostaly se tak to finančních potíží a podle některých expertů existuje vážné riziko, že hroutící se hypoteční banky mohou do recese strhnout celou americkou ekonomiku. | foto: AFP

WASHINGTON/PRAHA Světovými burzami se tento týden přehnala vlna obav z vývoje amerického hypotečního trhu. Paniku způsobila pravidelná čtvrtletní zpráva Asociace hypotečních bank. Z ní vyplývá, že v posledním kvartálu loňského roku stoupl počet dlužníků, kteří mají problémy s pravidelným splácením hypotečních půjček.

Jedním z ukazatelů, jež sdružení sleduje, je počet dlužníků, kteří se se splácením zdrželi o více než třicet dní. Jejich počet poměrně výrazně poskočil ze 4,67 procenta ve třetím čtvrtletí na aktuálních 4,97 procenta ze všech hypotečních dlužníků. Asociace hypotečních bank přitom sleduje 43,5 milionu půjček.

Stoupl také počet případů vyvlastnění nemovitostí, na jejichž nákup banky poskytly úvěr. Ve třetím čtvrtletí byl jejich podíl půl procenta z celkového počtu hypoték, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí jejich podíl stoupl na 0,54 procenta. Tak špatně na tom byli dlužníci naposledy v roce 2002, kdy se americká ekonomika zotavovala z recese, jež ji postihla o rok dříve.

Na situaci dlužníků má vliv především kombinace stoupajících úrokových sazeb a klesající cena nemovitostí. Americké banky se navíc již tradičně moc nezajímají o úvěrovou historii klientů a peníze na nákup domů půjčují i nepříliš bonitním klientům. Někdy dokonce nezkoumají ani výši jejich pravidelných příjmů a riziko kompenzují přirážkou k ceně úvěru, která se zpravidla pohybuje od dvou do tří procentních bodů nad úrovní standardního úroku.

Mezi těmito klienty hypotečních bank, kterých byla loni celá pětina ze všech nových žadatelů o hypotéku, je proto podíl neplatičů ještě vyšší. Problémy se splácením má v této skupině 13,33 procenta dlužníků, ačkoliv ještě ve třetím čtvrtletím loňského roku to bylo pouze 12,56 procenta klientů.

Špatné zprávy z hypotečního trhu navíc přišly ve chvíli, kdy New Century Financial Corp, což je druhá největší americká hypoteční banka zaměřená na horší klienty, oznámila, že se dostala do finančních problémů a že nedokáže splácet vlastní úvěry. Banku proto vyšetřuje Americký dohled nad kapitálovým trhem a její akcie budou zřejmě vyloučeny z newyorské burzy.

Problémy má také patnáctá největší hypoteční banka v USA -Acredited Home Lenders Holding. Ta musela na nátlak svých věřitelů vyplatit najednou 190 milionů dolarů a teď je nucena k tvrdé konsolidaci včetně propouštění zaměstnanců. Majitelé akcií hypotečních bank se proto svých cenných papírů začali zbavovat, čímž vystrašili celý kapitálový trh.

„To nejhorší nás teprve čeká,“ varoval v rozhovoru pro agenturu Bloomberg ekonom Gary Shilling. Podle něj existuje vážné riziko, že hroutící se hypoteční banky mohou do recese strhnout celou americkou ekonomiku. Hypotékami jsou totiž jištěny investice do akcií v hodnotě šesti bilionů dolarů.