6. srpna 2007 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američané nezvládají splácet hypotéky

V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Americký hypoteční ústav American Home Mortgage Investment Corp. zažádal o soudní bankrotovou ochranu před věřiteli. Uzavřel se tak rychlý pád velké americké hypoteční banky, která půjčovala lidem s příznivým ohodnocením rizik splácení.

Krach American Home Mortgage ukázal, že se potíže z trhu hypoték horší kvality mohou rozšířit na společnosti s kvalitními půjčkami, napsala dnes agentura Reuters.

American Home Mortgage Investment je realitní investiční trust a desátý největší poskytovatel hypoték na obytné domy v USA. Podnik požádal o ochranu před věřiteli bankrotový soud ve Wilmingtonu v Delaware.

V pátek American Home zastavil většinu aktivit a propustil všechny zaměstnance až na 750 lidí. Na začátku roku jich měl přitom přes 7400. Podnik má za sebou velmi rušný týden; před deseti dny zmrazil výplatu dividendy 70 centů na akcii, kterou měl toho dne vyplácet.

Minulý týden American Home Mortgage oznámil, že mnoho jeho věřitelů chce peníze zpět. Zároveň uvedl, že není schopen vyplatit 800 milionů dolarů, které na hypotékách slíbil klientům na domy. American Home poskytoval půjčky na domy na rozhraní trhů pro spolehlivé a méně spolehlivé klienty.

Akciový trh předpokádal, že společnost vyhlásí bankrot. Zatímco na konci minulého roku se její akcie prodávaly za více než 35 dolarů, v pátek spadly na 69 centů. Před dnešním otevřením burz emise klesla v elektronickém obchodování na půl dolaru, tedy o 28 procent.
Čtyřicítka největších věřitelů American Home Mortgage zahrnuje téměř celý Wall Street.

Trojici největších věřitelů tvoří Deutsche Bank AG, Wilmington Trust Co. a JPMorgan Chase & Co. American Home Mortgage si najal jako hlavního bankrotového poradce právní firmu Young Conaway Stargatt & Taylor LLP. Jako hlavního manažera pro restrukturalizaci si American Home Mortgage najal Stephena F. Coopera, který v této pozici působil i při reorganizaci zkrachovalé energetiky Enron, napsaly agentury Reuters a AP.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!