2. července 2007 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američané se dočkali iPhonu

Mám! Mike McDaniel zdvihl vítězně obě ruce s taškami nad hlavu poté, co se mu podařilo koupit mezi prvními hned dva přístroje iPhone v prodejně firmy Apple ve městě Boulder v Coloradu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mám! Mike McDaniel zdvihl vítězně obě ruce s taškami nad hlavu poté, co se mu podařilo koupit mezi prvními hned dva přístroje iPhone v prodejně firmy Apple ve městě Boulder v Coloradu. | foto: ČTK

SAN FRANCISCO/PRAHA Nový telefon iPhone od společnosti Apple se začal prodávat v USA v pátek v šest hodin večer místního času. Tisíce koupěchtivých zákazníků se vydaly do značkových obchodů Apple i prodejen operátora AT&T, aby si pořídily nový telefon kombinovaný s hudebním přehrávačem a internetovým komunikátorem.

„Nespal jsem jeden a půl dne,“ unaveně řekl reportérům agentury Reuters účetní z New Yorku Grant Johnson. Ten byl jedním z prvních zákazníků, kteří vyšli s iPhonem z prodejny Apple na Páté avenue.

„Skoro všechny naše obchody iPhone večer vyprodaly,“ uvedl mluvčí firmy AT&T Mark Siegel. Odmítl sdělit, kolik telefonů operátor prodal.
 
Apple označuje iPhone jako telefon, zařízení pro prohlížení internetových stránek a hudební přehrávač v jednom. Podle toho, jestli si zákazník koupí verzi s menší, nebo větší kapacitou vnitřní paměti, stojí pět, respektive šest set dolarů. Šéf firmy Apple Steve Jobs chce s iPhonem navázat na úspěch hudebního přehrávače iPod a dále také rozšířit trh pro svůj hudební obchod iTunes.

„Chtějí prodloužit svoji dominanci na trhu, kterou mají hlavně díky schopnosti vytvořit elegantně vypadající kombinaci hardwaru a softwaru,“ řekl analytik firmy Gartner Mark McGuire.

Apple chce prodat do konce roku 2008 deset milionů iPhonů, což by představovalo jednoprocentní podíl na celkovém trhu. Podle analytiků může během prvních dnů po uvedení na trh prodat až čtyři sta tisíc telefonů. Trhu telefonů zatím dominuje finská společnost Nokia s podílem přes třicet procent. Do Evropy by měl iPhone přijít o Vánocích. Spekuluje se, že by se měl objevit u operátora Vodafone.

Podle analytiků se společnosti Apple povedlo uživatelské rozhraní, které je jednoduché a přívětivé, a ovládání prsty. Naopak telefonu vytýkají technologické nedostatky, především pak chybějící podporu sítí třetí generace. Uživatelé jsou tak odkázáni jen na připojení k internetu pomocí technologie EDGE, které je velmi pomalé, případně přes bezdrátovou síť Wi-Fi. To ovšem velice vytěžuje baterii.


Další podrobnosti o novém iPhonu
od společnosti Apple
si přečtěte v dnešním vydání deníkuAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz