16. října 2008 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američané šetří, burzy se řítí dolů

Makléř sleduje vývoj cen akcií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř sleduje vývoj cen akcií. | foto: CHRIS HONDROS AFP

PRAHA Černé myšlenky se opět vrátily na světové burzy. Vyvolaly je obavy z hospodářské recese v USA, na jejichž akciových trzích se obnovil propad, v němž hlavní index zaznamenal druhou největší bodovou ztrátu v historii. S negativními zprávami se svezly i akcie na pražské burze, které zahájily prudkým propadem.

Hlavní index PX byl krátce po otevření slabší o 7,36 procenta na 925,3 bodu, poté prodejní tlak mírně polevil a index kolem 9:30 zmírnil sestup na zhruba 6,5 procenta.

Akcie autobazaru AAA Auto úvodem spadly o 16,4 procenta na 9,15 koruny, cenné papíry developera Orco Property o 14,5 procenta na 273 korun a akcie těžební společnosti NWR sestoupily o 13,7 procenta na 144,5 koruny.

Vliv na obchodování ve Spojených státech měly především znepokojivé údaje o zářijovém vývoji maloobchodních tržeb i zpráva o celkově nepříznivém vývoji americké ekonomiky. Nejsledovanější Dow Jonesův index včera podle neoficiálních údajů klesl o 7,9 procenta na 8577,91 bodu a smazal část pondělního rekordního přírůstku, kdy získal přes 11 procent.

Údaje naznačily, že ekonomika USA by mohla upadnout do recese. Maloobchodní obrat klesl o 1,2 procenta, mnohem více, než se čekalo, a nejprudším tempem za tři roky. Zpráva o tržbách je znepokojující proto, že spotřebitelské výdaje tvoří ve Spojených státech zhruba dvě třetiny ekonomické aktivity.

I akcie na burzách v Asii dnes prudce klesají a trhy reagují především na další silný výprodej na americké Wall Street. V Tokiu hlavní index oslabil zhruba o deset procent. Jde o nejvyšší denní propad od krachu akciového trhu v roce 1987. K prodejní náladě se přidaly i evropské burzy.

Japonský premiér Taró Aso viní z dalšího poklesu na burzách Spojené státy a jejich plán stabilizace finančního systému. Američané chtějí finanční systém podpořit částkou až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč), což však podle premiéra stačit nebude."Protože je to málo, trh znovu prudce padá," řekl Aso.

Na začátku týdne akcie prudce zpevňovaly díky plánu na podporu bank, na němž se dohodly vlády evropských zemí. Přestože tento krok analytici hodnotí pozitivně, zároveň upozorňují, že prudkému zpomalení hospodářského růstu ani takové opatření nezabrání.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?