7. května 2011 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američany děsí benzin za 16 Kč. Mění své zvyky

Ceny benzínu a nafty rostou a rostou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny benzínu a nafty rostou a rostou. | foto: Shutterstock

WASHINGTON  Benzin ve Spojených státech rychle zdražuje a Američané kvůli tomu mění návyky. Benzin se tam blíží psychologické hranici čtyř dolarů za galon, což je v přepočtu 16 korun za litr. Jen od loňského října vzrostla cena paliv o 38 procent.

Američané jsou přitom na jízdě autem závislí, téměř polovina z nich vůbec nemá přístup k hromadné dopravě. Spotřeba pohonných hmot ale v USA, kam proudí osmina světové produkce, v posledních měsících klesá.

Čtěte více:

"Spotřeba benzinu kvůli ohromné ceně klesla. V hlavním městě je evidentně menší provoz, ve dne i v noci," řekl LN z Washingtonu Chad Wyatt.

Když se benzin ke čtyřdolarové hranici přiblížil naposledy v roce 2008, zvýšil se zájem o starší auta. Dnes mají Američané v průměru deset let staré auto a na tři stará se prodá jen jedno nové, přičemž vítězí modely s nižší spotřebou.

"Když roste cena benzinu, ze silnic mizí jako první velká auta, minivany, terénní auta nebo SUV. A teď začínají mizet i ostatní typy. Také uvažujeme o prodeji našeho druhého auta," říká Chad Wyatt.

Američané také omezili nákupy v obchodních centrech a raději teď nakupují přes internet. Minulý měsíc vzrostly tržby internetových obchodů nejrychleji za poslední čtyři roky, uvádí analytici MasterCard Advisors.

V USA se utratilo přes internet v dubnu téměř 14 miliard dolarů (228,6 miliardy korun), což je zhruba 20procentní meziroční nárůst. S růstem cen pohonných hmot kvete také cyklistika a mnohá americká města cyklistům vycházejí vstříc.

"Celým Washingtonem vedou cyklotrasy a silnice mají speciální pruhy pro kola. Pomocí platební karty si lze kolo půjčit a vrátit ho v jiné části města," říká Chad Wyatt.

Ceny paliv jsou vděčným bojištěm politických stran a jejich růst dokonce ovlivňuje popularitu prezidenta. "Obliba mé osoby stoupá a klesá v závislosti na probíhající krizi. Právě teď je to palivová krize, když rostoucí ceny tvrdě dopadají na běžné Američany," řekl prezident Obama při své nedávné návštěvě Kalifornie. Minulý týden prezident vyzval ministerstvo spravedlnosti k vyšetření příčin růstu cen paliv a možné cenové manipulace.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!