19. září 2008 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Americká vláda vyslala akcie vzhůru

PRAHA České akcie dnes na pražské burze posílily nejsilnějším tempem za téměř 15 let obchodování, tedy takřka celou novodobou historii největšího tuzemského trhu cenných papírů. Nebývale se dařilo i ostatním burzám. Impulzem k prudkému zvýšení cen se stala zpráva, že vláda USA chystá speciální fond, který by mohl odkoupit prakticky všechny špatné úvěry bank.

V reakci na silný vzestup zámořských a následně i evropských burz vyrostl hlavní index trhu na pražské burze PX, který se počítá z cen nejlepších akcií, o 11,73 procenta na 1316,2 bodu.

Z jednotlivých emisí byly nejúspěšnější akcie developera Orco. Burza jejich obchodování navíc pozastavila na 15 minut . K tomuto opatření přistoupila po jejich posílení o výjimečných 38 procent na cenu 465 korun.

Pražská burza se tím odrazila z blízkosti více než tříletého minima, kam se svezla po prodejní panice v minulých dnech vyvolané globální finanční krizí a propady vyspělých burz. Impulz k obratu přišel podle odborníků ze Spojených států.

"Obchodování v Praze dnes začalo ve vysokém tempu a na euforické vlně. Pozitivní zprávy přišly ze zámoří, kde se vláda snaží řešit problémy finančních společností," uvedl Pavol Mokoš ze společnosti Patria Direct.

Jako na houpačce
Americký ministr financí Henry Paulson se totiž snaží dojednat vznik speciálního fondu, který by mohl na podporu finančního systému vynaložit až půl bilionu dolarů, v přepočtu asi 8,26 bilionu Kč. Penězi ze speciálního fondu by se odkupovaly hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami od finančních institucí.

Plán bude vyžadovat souhlas Kongresu a  podle některých ekonomů by ale mohl problémy ve finančním sektoru, které světové burzy sužují už od loňska, vyřešit jednou provždy.

Někteří analytici ale soudí, že ještě není vyhráno. "Teď to jede nahoru, za pár dní zase pojedeme dolu. Stále je to houpačka. Dokud neuvidíme alespoň nějaký menší růst v cenách nemovitostí ve Spojených státech a v Británii, pořád ještě nemáme to nejhorší za sebou," poznamenal analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Směrem vzhůru vyrazila i cena ropy
I akcie na burzách v západní Evropě zahájily dnešní obchodování jedním z nejvyšších růstů za poslední roky. Hlavní panevropský index FTSEurofirst 300 si po zahájení připsal zisk zhruba 5,2 procenta na 1119 bodů.

K růstu cen akcií přispělo také rozhodnutí britských regulačních úřadů dočasně zakázat spekulativní prodej akcií finančních společností. Takzvaný short-selling, který je hojně využívanou formou spekulace řadu let, podle mnoha odborníků zřejmě přispívá k nynějšímu propadu cen akcií na světových trzích.

Největší zájem je dnes o akcie bank a dalších finančních institucí, kterým by chystaný plán podpory měl pomoci nejvíce. Například banka Dexia si připsala asi 28 procent, Crédit Agricole 16 procent, Fortis 12 procent a BNP Paribas deset procent.

I na ropu dnes dolehl rozsáhlý záchranný plán, kterým chce americká vláda stabilizovat ochromené finanční trhy. Její cena dál zrychlila růst. Americká ropa kolem 15. hodiny SELČ získala více než čtyři dolary na barel a vrátila se nad hranici 100 dolarů za barel.

Lidovky.cz