28. února 2007 8:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Americké akcie propadly nejvíce od 11. září

Burza - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza - ilustrační foto. | foto: ČTK

NEW YORK Americké akcie klesly nejníže od teroristických útoků 11. září. Pokles předznamenal už ranní propad trhu v Šanghaji. Výprodej v USA zahájila zpráva o výrazném poklesu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

Dow Jonesův index klesl o 416,02 na 12.216,24 bodu, tedy o 3,29 procenta. V jednu chvíli po technické závadě spadl až o 500 bodů, ale podle mluvčí agentury Dow Jones se problém v cenách akcií neodrazil. Index Nasdaq Composite spadl o 3,86 procenta na 2407,87 bodu, když přišel o 96,65 bodu.

Úterní výprodej smazal letošní zisky všech hlavních indexů amerického trhu. Zpráva americké vlády ukázala, že nové zakázky na americké zboží dlouhodobé spotřeby v lednu klesly více, než se předpokládalo. Mezi investory to prohloubilo obavy o hospodářský růst a firemní zisky. Pokles tržní hodnoty akcií za celý den dosáhl 600 miliard dolarů.

Investoři prodávali zejména akcie podniků, které by mohl postihnout pokles poptávky v Číně. Výrobce těžké techniky Caterpillar tak například klesl o 3,6 procenta.

"Vypadá to, že tu bude prostředí, kde nic již není bezpečné," řekl Andre Bakhos, prezident Princeton Financial Group z New Jersey. "Není kam jít a lidé cirkulují mezi obligacemi a bezpečnými investicemi," dodal. Na devizovém trhu rostl kurz japonského jenu vůči dolaru kvůli poklesu světových akciových trhů, slabým ekonomickým údajům a sílícímu kolísání
světových finančních trhů. Dolar vůči jenu oslabil o 2,1 procenta na 118,00 JPY.

Kurz eura se zvýšil o 0,4 procenta na 1,3235 USD a klesl o 1,7 procenta na 156,19 JPY, napsala agentura Reuters.
Lidovky.cz, ČTK