25. listopadu 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Americké děti se nemusí bát. Santa jim nakonec odpoví i letos

Santa Claus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santa Claus | foto: Shutterstock

ANCHORAGE Obyvatelé aljašského městečka North Pole (Severní pól) mají opět důvod k oslavám. Městečku, které je údajným domovem Santa Clause totiž hrozilo, že americká pošta po pětapadesáti letech zruší program, při kterém děti na Vánoce posílají dopisy právě na tuto aljašskou adresu.

Americká pošta odstartovala program s názvem Operace Santa v roce 1954. Dopisy dětí v něm byly rozesílány dobrovolníkům po celých Spojených státech a ti na ně poté odpovídali jménem elfů a Santových pomocníků. Minulý rok ale jeden z poštovních úředníků v Marylandu odhalil, že jeden z těchto dobrovolníků v minulosti spáchal sexuální delikt.

Příslušný úředník dokázal zasáhnout dřív, než stačil dotyčný dítěti odpovědět. Úřady to ale znepokojilo natolik, že se rozhodly zpřísnit bezpečnostní pravidla a nahradit příjmení a adresy kódy, které se dají rozluštit pouze na příslušné poště.

Nová opatření byla technicky příliš náročná a hrozilo, že bude program zrušen. Americká pošta ale minulý týden oznámila, že program bude zachován i za pomoci několika soukromých iniciativ, mezi které patří například i sdružení s názvem Santův pytel dopisů, jež čítá přibližně 100 dobrovolníků přímo v městečku North Pole.

Úvahy o zrušení programu vyvolaly vlnu nevole i u amerických zákonodárců.

Na ředitele poštovních služeb se osobně obrátil například demokratický senátor Mark Begich nebo republikánský poslanec Don Young. Po pátečním prohlášení poštovních úřadů se, zdá se, všem ulevilo. "Toto rozhodnutí vrátí ducha Vánoc zpět na Aljašku," reagovala senátorka za tento stát Lisa Murkowská.

ČTK