Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Americké hypotéky podražily

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Takzvané americké hypotéky, které lze použít na jakýkoli účel, jsou nyní často o více než půl procenta dražší než koncem loňského roku. Za zvýšením úroků z těchto půjček stojí zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů (HZL), kterými banky na poskytování půjček získávají peníze.

„Úroková sazba hypotečních zástavních listů, pomocí kterých se financují americké hypotéky, se musela zvýšit, aby byly tyto dluhopisy pro investory i přes zdanění výnosů zajímavé a využívali je,“ uvedla Andrea Machálková z Citibank.  Zrušení daňového zvýhodnění na americké hypotéky navrhlo koncem loňského roku v rámci novely zákona o daních z příjmů ministerstvo financí.

Původně měly zdražit všechny hypotéky

„Zavedení zdanění se na výši úroků určitě projevilo. Sazby, za které se poskytují, jsou výrazně vyšší než u hypoték na bydlení,“ potvrdila Jana Marenčáková, vedoucí úvěrového oddělení hypoteční banky Wüstenrot. Totéž uvedli i představitelé jiných bank.

 Co se ale liší, je, o kolik se spotřebitelům zvýšily úroky za konkrétní hypotéky. Záleží totiž na mnoha faktorech, především na výši půjčené sumy a původním úročení půjčky. „Naše poslední emise HZL určená na financování účelových hypoték na bydlení je úročena 4,35 procenta. Pokud bychom ji chtěli použít na financování amerických hypoték, musela by úroková sazba činit pět procent. To je o 0,65 procenta více,“ uvedl mluvčí Hypoteční banky David Sahula. U amerických hypoték s původně výhodnější úrokovou sazbou ve výši pouze tří procent stoupla její výše asi o 0,45 procentního bodu. Tento nárůst tvoří právě daň z příjmů, která se v minulosti u amerických hypoték neplatila.

 Ministerstvo financí původně navrhovalo zrušení daňových výhod u všech hypotečních zástavních listů. Návrh ale neprošel, když poslanci přijali pozměňovací návrh, který daňové zvýhodnění většiny druhů HZL zachoval. Dražší zdroje na financování hypoték by se totiž následně promítly i do jejich cen.  Ministerstvo financí chtělo zrušit daňové výhody u HZL kvůli tomu, že pozbyly smyslu, když byly zavedeny americké hypotéky. Ty totiž lze použít na jakýkoliv účel (kupříkladu na nákup auta), a nejen na pořízení bydlení. Zavedení výhod u hypotečních zástavních listů bylo přitom motivováno právě snahou státu ulehčit lidem přístup k vlastnímu bydlení. Proto byly zdaněny pouze výnosy z amerických hypoték.  Ty dnes tvoří v celkovém množství hypoték poskytovaných českými bankami pouze menší podíl. „Neúčelové hypotéky tvoří 11,6 procenta z celkového počtu schválených,“ uvedla Marenčáková.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!