17. srpna 2007 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Americký Fed napravuje krizi kolem hypoték

WASHINGTON Na krizi kolem amerických hypoték zareagoval americký Fed. Centrální banka nečekaně snížila svou diskontní sazbu, za niž půjčuje peníze komerčním bankám, o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

Akcie na globálních burzách, které v minulých dnech silně klesaly, na to reagovaly prudkým oživením. Překvapivý krok Fedu byl zatím nejdramatičtější akcí nějaké světové centrální banky ve snaze vrátit na finanční trhy stabilitu.

Trhy v posledních týdnech otřásá prohlubující se úvěrová krize a centrální banky proti ní zatím postupovaly zvýšeným přísunem hotovosti na peněžní trh. Fed zatím nechal svou základní úrokovou sazbu na "federální fondy" beze změny na 5,25 procenta.
Tato sazba stanovuje doporučenou úroveň jednodenních úroků na mezibankovním trhu, zatímco za diskontní úrok si banky půjčují peníze přímo od Fedu.

"Podmínky na finančním trhu se zhoršily a napjatější úvěrové podmínky spolu se zvýšenou nejistotou jsou schopny v budoucnu zbrzdit ekonomický růst," vysvětlil Fed svůj krok. Redukce diskontní sazby může bankám snížit náklady na získávání kapitálu a posílit toky úvěrů v celé ekonomice.

V důsledku krize na americkém hypotečním trhu vyschl v posledních týdnech na trzích příliv peněz od investorů, kteří se stále více bojí investovat do rizikovějších aktiv.
Následkem toho se dostávají do potíží hypoteční instituce, propojené vlastnicky nebo přes finanční trhy s bankami a dalšími finančními společnostmi. Nedostatek volných peněz a přesun investorů k hotovosti a vládním obligacím se pak projevuje v propadech světových akciových trhů a cen komodit.

Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.