Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američtí telekomunikační giganti se spojí

Společnost AT&T. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost AT&T. | foto: AFP

FILADELFIE Americká společnost AT&T koupí za 67 miliard firmu BellSouth. Spojením vznikne největší telekomunikační společnost v USA s tržní hodnotou 165 miliard dolarů.

AT&T převezme s BellSouth zbývající akcie mobilního operátora Cingular Wireless, které zatím nevlastní. Akvizicí si AT&T rozšíří aktivity na jihovýchod Spojených států a získá náskok v sílící konkurenci kabelových televizí a internetových firem.

Společně budou AT&T a BellSouth provozovat telefonní a datovou síť spojující v USA oba oceány a budou mít zákazníky ve 22 státech unie.

Mezi podnikovými klienty bude mít AT&T s BellSouth více než polovinu firem z žebříčku tisícovky největších podniků  Fortune 1000, dodávají analytici. Akcionáři BellSouth obdrží 1,325 kmenové akcie AT&T za každou svoji kmenovou akcii. Při páteční závěrečné ceně akcií AT&T na burze představuje nabídka prémii 17,9 procenta.

Akvizice podle analytiků zatíží akcie AT&T, protože je prémie podle některých nepodložená.
Nejbližší rival nové společnosti bude Verizon Communications, který loni koupil společnost MCI. Jeho tržní kapitalizace je 99 miliard dolarů.

Spojením se dostane pod jednu firmu vlastnictví největšího amerického mobilního operátora Cingular Wireless. K tomu analytici říkají, že akvizice posílí vedení operátora a jedné mateřské firmě zajistí finanční výhody. AT&T nyní vlastní 60 procent Cingularu, zatímco BellSouth patří zbývajících 40 procent.

Přes svoji velikost Cingular ztrácel podíl na trhu ve prospěch hlavního rivala Verizon Wireless.
Po dokončení transakce se všechny pozemní i bezdrátové komunikace spojí pod jednu značku AT&T. Převzetím se dostávají pod jednu firmu čtyři ze sedmi regionálních společností označovaných Baby Bells.

Předpokládá se, že podniky dokončí převod aktiv během  jednoho roku. Dohodu musí schválit protimonopolní úřady. Americkou vládu již vyzvaly dvě přední organizace zastupující americké
spotřebitele, aby akvizici zablokovala, protože podle nich povede ke zvýšení cen za telekomunikační služby.

AT&T namítá, že spojením vznikne konkurenceschopný podnik, zejména v mobilních a video službách. Historie AT&T se začala psát před 125 lety. Firma se musela rozdělit v roce 1984 na podnik provozující meziměstské linky a sedm regionálních společností. Analytici připomínají, že dnešní svět telekomunikací je zcela jiný než v 80. letech díky mnoha novým
 konkurenčním technologiím.

Nová AT&T vznikla loni v listopadu poté, co SBC Communications převzala původní AT&T. Nyní AT&T oznámila, že během 22 měsíců odkoupí zpět vlastní akcie nejméně za deset miliard dolarů, napsala agentura Reuters.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...