15. srpna 2007 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Analytici: Reforma zadluženost nevyřeší

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Reforma veřejných financí příliš neřeší zadlužení země, podle analytiků je navíc málo razantní. Snižování daní ale odborníci i zaměstnavatelé vítají.

"Reforma nemá vizi, je nemastná neslaná. Největší výtka je, že opatření neřeší naše zadlužování a deficity veřejných financích," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Navržená úsporná opatření podle něj vyrovnají ztrátu na příjmech způsobenou snížením daní. "Vše ale nasvědčuje tomu, že vláda i v roce 2010 dále počítá s deficitem státního rozpočtu kolem 100
miliard korun, což je velký risk pro ekonomiku," dodal.

Rychlejší a výraznější snížení daní je pro firmy, podnikatele i zaměstnance jistě přínosem, komentoval pozměňovací návrhy analytik Patria Finance David Marek. Nižší přímé daně by podle něj měly podpořit hospodářský růst, krátkodobě bude ale potřeba pokrýt chybějící rozpočtové příjmy. "Hlavním problémem veřejných financí není daňový systém, ale deficity a zde by mělo být nasměrováno úsilí a kreativita vlády," doplnil.

Příliš nadšení reformou nejsou zástupci podniků. "Považujeme reformu za málo ambiciózní. Zaměstnavatelé předpokládali, že reforma povede k výraznému zjednodušení daňové soustavy a ke snížení vedlejších nákladů práce," uvedl zástupce generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy Boris Dlouhý.

O reformě poslanci rozhodnou 21. sprna
Poslanci dnes přerušili schůzi sněmovny, o reformě tak definitivně rozhodnou asi 21. srpna. Poslanci předtím podali pozměňovací návrhy a mezi jinými zazněl i ten společný koaliční.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz