Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Anonymní vklady vydělávají miliony

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Banky mohou na anonymních investicích vydělat milióny. Tvrdí, že s těmito vklady disponovat nemohou, protože je musí průběžně vyplácet.To však trvá až 3 měsíce, mají proto čas na krátkodobé investice.

 Peníze na vkladních knížkách na doručitele u České spořitelny mohou být pro tuto banku zlatým dolem. Na konci loňského roku totiž bylo na těchto anonymních účtech zhruba pět miliard korun. Pokud by tak spořitelna tento balík prostředků půjčila na mezibankovním trhu jen na jeden měsíc, přišla by si nyní na více než osm milionů korun měsíčně.

Druhá největší tuzemská banka se ovšem brání. „Klientům vklady průběžně vyplácíme, nemůžeme je tedy investovat, a získávat tak z těchto prostředků výnosy,“ uvedla Kristýna Havligerová z firemní komunikace České spořitelny.

Podle informací LN ovšem vyplacení vkladů z těchto anonymních knížek netrvá několik dní, ale spíše měsíce. „Výplata trvá zhruba tři měsíce,“ sdělil Antonín Onderka, který má s vyřizováním výplaty peněz z anonymní knížky zkušenosti.

Podle ekonomů má tedy banka dostatek času alespoň na krátkodobé investice. „Krátkodobě tak má banka zajištěný slušný výnos,“ míní ekonom firmy Patria Finance Tomáš Gatěk. Také podle analytika společnosti PPF Pavla Kohouta by bylo proti základním principům bankovnictví, kdyby banka peníze nikam neinvestovala. „Jde přitom o investici s nejnižším možným rizikem,“ upozornil Kohout.

Platnost anonymních účtů skončila podle zákona o bankách ke konci roku 2002. Lidé však mají možnost vyzvednout uložené prostředky až do konce roku 2012, dokdy trvá promlčecí lhůta.

Výběr z anonymních knížek se ale každým rokem zpomaluje. Zatímco za celý loňský rok si klienti spořitelny vybrali 1,21 miliardy korun, v roce 2004 to bylo dvakrát tolik - 2,4 miliardy korun. „Největší zájem o výběr vkladů z anonymních vkladních knížek byl v roce 2002,“ poznamenala Helena Matuszná z České spořitelny. Na začátku tohoto roku totiž banka spravovala na těchto účtech zhruba 120 miliard. „Ke konci už to bylo 21,24 miliardy,“ doplnila Havligerová.

Navíc šance, že několik miliard korun spořitelně zůstane, stále roste. Klienti totiž spíše než že by na vklady zapomněli, o nich mnohdy vůbec nevědí. „Dědic, který o vkladních knížkách svých zesnulých příbuzných neví, anebo ví, ale nemá potřebnou knížku v ruce, nemá šanci se k penězům dostat,“ vysvětluje Onderka. Takových případů je podle něj ze současného objemu vkladů osmdesát až devadesát procent.

Podle spořitelny se ale zřejmě budou moci lidé o peníze z anonymních účtů, které se od začátku roku 2003 neúročí, hlásit i po vypršení promlčecí lhůty v roce 2012. Podle zákona by sice poté měly vklady propadnout bance. ale podle Matuszné - pokud to zákony umožní -bude banka peníze vyplácet dál.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...