Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Antimonopolní úřad kárá armádu

Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. | foto: Lidové noviny

Praha Česká armáda porušila zákon, když při zakázce na generální opravu vrtulníku Mi-17 nevyhlásila tendr a rovnou modernizaci zadala státnímu podniku Letecké opravny Kbely.

Česká armáda porušila zákon. A to v případě třicetimilionové zakázky na generální opravu vrtulníků Mi-17. Podle serveru Aktuálně.cz to tvrdí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zjistil, že armáda nevyhlásila tendr a modernizaci strojů zadala rovnou státnímu podniku Letecké opravny Kbely.

Zakázku zadalo vojsko v době, kdy byl ministrem obrany Jaroslav Tvrdík. Ministerstvo však nyní tvrdí, že postup, který byl zvolen, zákon umožňuje.

Generální oprava vrtulníků není prvním případem, kdy antimonopolní úřad prošetřuje zadávání armádních zakázek. Nedávno se objevily informace, že úřad také zkoumá, jak ministerstvo ve spolupráci se státním podnikem Letecké opravny Malešice postupovalo při zadávání objednávky na úpravu nových vrtulníků Mi-171 na standardy NATO. Zakázku získala firma Česká letecká servisní, konkurence si ale myslí, že firma byla zvýhodněna. V minulosti armádu za způsob, jakým zadává zakázky, kritizovaly i opoziční Občanská demokratická strana a mimo jiné i americké velvyslanectví v České republice. Výtky se týkaly například nákupu švédských radarů Arthur či protiraketových kompletů RBS-70 za jednu miliardu, respektive 1,5 miliardy korun.

Justice je také v podezření

Ministerstvo obrany totiž ani v jednom z kritizovaných případů nevyhlásilo výběrové řízení. Vojáci argumentují tím, že zmíněné objednávky patří mezi strategické zakázky, na které se podle zákona tendr vyhlašovat nemusí. Předloni za objednávky, na které nebylo vypsáno standardní výběrové řízení, utratili osm miliard korun.

Antimonopolní úřad podle Aktuálně.cz nyní obvinil z podobného přestupku i ministerstvo spravedlnosti. To mělo pro změnu porušit zákon při zadávání objednávky na kancelářské potřeby v ceně desítek milionů korun, když zadávací řízení, které mělo vést k výběru dodavatele, zrušilo. Podle antimonopolního úřadu ministerstvo nedokázalo v zakázce jednoznačně určit podmínky potřebné pro zpracování nabídek od firem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...