27. září 2007 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Antimonopolní úřad má volné ruce při kontrolách

Počítač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač | foto: Reprofoto

BRNO Antimonopolní úřad nepotřebuje pro kontroly v prostorách firem povolení soudu. Takovým rozhodnutím skončil spor mezi společností Delta pekárny a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým se zabýval krajský soud v Brně.

Pokud není kontrola nárazová a společnost o ní dopředu ví, snižuje se možnost nalezení potřebných důkazů, komentoval rozhodnutí soudu po jednání soudce David Raus. ÚOHS verdikt vítá, firmy jsou zatím zdrženlivé.

Rozsudek se liší od některých dřívějších verdiktů Evropského soudu pro lidská práva, který se zabýval podobnými případy. V různých evropských zemích na kontroly soutěžních úřadů pohlížejí různě. Někde soudní povolení vyžadují. Česká praxe se zatím bez verdiktu soudu obešla, a tak by to mělo být i nadále, domnívá se senát krajského soudu.

Soudní povolení nedává smysl
Podobně je to u většiny specializovaných inspekcí jako Česká obchodní inspekce či Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontrola by jinak byla podle právníků neproveditelná.

ÚOHS provádí kontroly ve firmách například při podezření z kartelové dohody. Ročně je podobných šetření asi deset, málokdy se ale setkává s tím, že by firmy nespolupracovaly. Rozsudek je přesto podle šéfa sekce hospodářské soutěže ÚOHS Roberta Nerudy hlavně pojistkou pro další případy.

Společnost Delta pekárny, kterých se rozsudek přímo týká, se k němu staví opatrně. "Naší zásadou je bez ohledu na vlastní názor v dané věci spolupráce s úřady," uvedl mediální zástupce firmy Penam, která se dle ÚOHS podílela na kartelu s Delta pekárnami. Podle ÚOHS se Delta pekárny dohodly se svými konkurenty na cenách svých výrobků.

Úředníci přišli do sídla pekárny nečekaně a chtěli nahlížet do počítačů vedení firmy. Delta pekárny to označily za protiústavní. Soud to odmítl. Pokutu 300.000 Kč potvrdil s tím, že není ikvidační a její horní hranice snad bude varováním pro ostatní podniky.

Kontrolovaná firma musí antimonopolnímu úřadu umožnit nejen vstup do obchodních prostor, ale také poskytnout veškeré vyžádané dokumenty. Pokud firma namítá, že jde o soukromou korespondenci, musí úředníci alespoň posoudit, jestli jsou to skutečně soukromé dokumenty.

V případě, že společnost kontrolu odmítne či nespolupracuje, může jí ÚOHS uložit pořádkovou pokutu do výše jednoho procenta obratu. Právě tak to úředníci udělali v případě Delta pekáren, tehdy byl strop 300.000, podle nové úpravy by mohla pořádková pokuta dosáhnout až desítek milionů korun.

Najdete na Lidovky.cz