Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Antimonopolní úřad: Nova pochybila, ale dostane šanci

TV Nova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TV Nova. | foto: Lidové noviny

PRAHA Televize Nova sice v letošním roce svého postavení na trhu zneužila, ale má ještě šanci na nápravu. Zhruba tak lze interpretovat výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který začal prošetřovat prodej reklamy v nejsilnější komerční televizi.

Úřad se v dané věci začal obecně zabývat věrnostními rabaty, případně exkluzivními ujednáními ve smlouvách mezi zadavateli reklamy a mediálním zastupitelstvím Mag Media 99, které prodává reklamní časy TV Nova. Šlo přitom o to, zda Nova při tomto prodeji nezneužívá svého dominantního postavení a neznevýhodňuje tak své konkurenty.

Předseda úřadu Martin Pecina se k této věci zatím nejobšírněji vyjádřil v rozhovoru s Václavem Moravcem pro rozhlasovou stanici BBC. „My se domníváme a já si myslím, že z našeho pohledu není pochyb o tom, že ty smlouvy obsahují protisoutěžní podmínky, že nejsou v pořádku. Myslím, že dneska v tom máme poměrně jasno. Televizi i její právní zástupce jsme kontaktovali a chceme, aby došlo k nápravě,“ uvedl Pecina pro BBC.

Sleva za závazek
Souhlasil přitom s tím, že by měly být změněny hlavně ty smlouvy, v nichž Nova nabízí slevy klientům, kteří se zavážou, že nebudou současně inzerovat v konkurenční televizi Prima.
Podle Peciny dal úřad Nově čas do konce roku, aby tento stav uvedla do pořádku, jinak s ní začátkem roku 2006 zahájí správní řízení. „Ti právníci (televize Nova, pozn. LN) si uvědomují, že naše námitky jsou oprávněné, a zatím se tváří, že chtějí učinit kroky k nápravě,“ řekl Pecina v BBC.

„Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl pro Lidové noviny obchodní ředitel společnosti Mag Media 99 Vladimír Jurásek. Stejně tak odmítl komentovat otázku, zda Nova nastavila pro příští rok při prodeji reklamních časů jiné podmínky, než tomu bylo dosud. Tisková mluvčí Novy Veronika Šmítková LN sdělila, že podle informací dostupných televizi úřad šetření ještě neukončil.

„Velmi by nás překvapilo, pokud by byly učiněny nějaké závěry. Martin Pecina pouze prohlásil, že některá ustanovení v našich smlouvách nejsou podle názoru úřadu zcela v pořádku z hlediska hospodářské soutěže. Pojem ,zneužití dominantního postavení při prodeji reklamních časů' nikdy nebyl použit a z našich jednání s ÚOHS vyplývá, že jejich hodnocení situace rozhodně není tak dramatické,“ uvedla Šmítková pro LN. Podle ní Nova s antimonopolním úřadem nadále jedná.

„Snažíme se najít společný názor na tato problematická smluvní ustanovení tak, aby naše smlouvy pro rok 2006 již byly z pohledu hospodářské soutěže v pořádku. Vzhledem ke konkurenci ale rozhodně nehodláme zveřejňovat jakékoliv údaje týkající se obchodní politiky,“ dodává Šmítková.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!