15. dubna 2009 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Antimonopolní úřad si posvítí na ČEZ

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil řízení s energetickou společností ČEZ kvůli možnému zneužití dominantního postavení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil řízení s energetickou společností ČEZ kvůli možnému zneužití dominantního postavení. | foto: Lidové noviny

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil šetření s energetickou společností ČEZ kvůli možnému zneužití dominantního postavení na trhu. Důvodem je příspěvek 1000 korun na nákup nových, energeticky úsporných elektrospotřebičů, který dnes firma zavedla. Peníze mohou zákazníci ČEZ získat na nákup nové chladničky, mrazáku, jejich kombinace nebo pračky.

"V této věci jsme dnes zahájili řízení," prohlásil Pecina v České televizi s tím, že ČEZ možná tímto opatřením zneužívá své dominantní postavení na trhu.

Podle tiskového mluvčího ČEZ Martina Pavlíčka společnost přípravu akce "bílé šrotovné" konzultovala s vnitřním právním útvarem a není si vědoma žádného zneužití svého postavení na trhu. "Navíc naším trhem je prodej elektřiny a náš největší konkurent E.ON zareagoval přípravou obdobné akce. Pokud ale ÚOHS dojde k opačnému závěru, pak samozřejmě budeme rozhodnutí respektovat a tuto výhodu pro naše zákazníky ukončíme," dodal.

ČEZ si pro slevu vybral jen dva prodejce z celé ČR

Rozhodnutí firmy ČEZ spolupracovat při šrotovném jen s prodejnami Datart a Euronics kritizoval obchodní řetězec Electro World. "Považujeme to za nešťastné řešení znevýhodňující ostatní podnikatele na vysoce konkurenčním trhu s elektrospotřebiči," sdělil generální ředitel Electro World ČR Jiří Klíčník.

ČEZ výběr společností Datart a Euronics zdůvodnil tím, že mají hustou síť prodejen jak ve velkých městech, tak i v menších obcích. "Rozhodnutí padlo poměrně rychle. Hleděli jsme také na to, jak ty jednotlivé obchodní sítě mají pokryté území ČR tak, aby to pokrytí kopírovalo zejména naše distribuční území," uvedl Mika.

Šrotovné jako konkurenční boj

Akce bílé šrotovné má trvat do 15. června, v případě vyčerpání příspěvků může být ale ukončena i dříve. Šrotovné podle odhadů společnosti ČEZ vystačí na pořízení několika tisíc úsporných spotřebičů. Kolik peněz energetická společnost na takzvané bílé šrotovné vyčlenila, Mika ale nezveřejnil.

Podobnou akci v polovině května zahájí i energetická firma E.ON. Od poloviny května budou mít možnost získat 500 korun na nákup nového úsporného elektrospotřebiče značky Whirlpool v kterémkoli kamenném nebo internetovém obchodě v České republice. Zákazníci E.ON zároveň budou moci dostat slevu pět až deset procent na energeticky úsporné výrobky v prodejnách Baumax.

ČTK