30. dubna 2007 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Antimonopolní úřad snížil rekordní pokutu

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRNO Antimonopolní úřad snížil rekordní pokutu, kterou kdy udělil ve své historii. Menší částku z miliardového penále tak zaplatí společnost Areva T&D Holding a Siemens AG. Obě se měly podílet na kartelu strojírenských holdingů.

Areva zaplatí deset milionů místo původních 28 milionů korun, Siemens namísto 126,6 milionu 107,25 milionu korun. "Sankce ostatních firem se nemění," řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Verdikt už je pravomocný, firmy se ještě mohou obrátit na brněnský krajský soud.

Ke snížení pokuty úřad přistoupil proto, že se mu u Arevy nepodařilo prokázat obrat, který je stěžejní pro výši pokuty. "Siemens uspěl s námitkou, že se na kartelu nepodílel celých 16 let a úřad zkrátil dobu jeho účasti v kartelu o rok," upřesnil Pecina. Souhrnná pokuta 941,88 milionu zůstává i po snížení z původních 979 milionů Kč nejvyšší v historii úřadu.

Podniky se 16 let pravidelně dohadovaly na nabídkových cenách v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila. Ujednání platilo od roku 1988 téměř po celém světě.

Jednání firem podle antimonopolního úřadu vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení. Na kartel upozornil jeden z jeho účastníků, firma ABB. Díky tomu vyvázla bez sankce.

Dle prvostupňového rozhodnutí ÚOHS měly nejvíc zaplatit čtyři firmy ze skupiny Siemens, a to zhruba 304 milionů Kč. Nižší pokuty dostaly také společnosti Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini.

Antimonopolní úřad vycházel při vyměřování pokuty kvůli různým úpravám zákona jen z let 2001 až 2004. Zakázky, jichž se firmy v této době účastnily, mají hodnotu asi 700 milionů Kč. Jde mimo jiné o rozvodny Mikulov, Kunovice, Kaplice, Strakonice a elektrifikaci trati Kadaň-Karlovy Vary.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz