Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Apple musí odhalit protipirátské technologie

Paříž  Francouzský parlament schválil návrh zákona, podle nějž budou muset společnosti Apple, Sony a Microsoft odkrýt rivalům technologie proti kopírování elektronických hudebních záznamů, aby konkurence mohla nabídnout kompatibilní služby a přehrávače. Návrh zákona také zavádí tresty za pořizování pirátských kopií.

Apple tak bude muset odkrýt technologie své elektronické hudební prodejny iTunes a přehrávače iPod, firma se však zatím odmítala k návrhu vyjádřit.

Podle názoru analytiků ale americká společnost raději opustí francouzský internetový trh s hudbou, než by odkryla patentovou ochranu svého obchodního úspěchu.

Návrh zákona prošel dolní komorou parlamentu v poměru 296 ku 193 hlasům, horní komora ho teprve bude projednávat. Předpokládá se, že se Senát začne návrhu věnovat v květnu.

Podle legislativního návrhu se bude po firmách chtít, aby prozradily své dosud utajované technologie protipirátské ochrany. Jde například o formát FairPlay od Apple či kód ATRAC3, kterého využívají přehrávače Walkman a prodejna Connect od Sony. To by spotřebitelům poprvé vůbec umožnilo, aby si do iPodů stáhli písně z jiné internetové prodejny než z iTunes nebo z iTunes France do jiných přehrávačů než iPodů.

Nový zákon má také zavést pokuty za elektronické pirátství. Za pirátské nahrávky zabavené doma návrh ukládá pokutu 38 až 150 eur (až 4300 Kč). Za porušování systémů protipirátské ochrany je pokuta 3750 eur a za distribuci softwaru pro pořizování nelegálních nahrávek se navrhuje pokuta až 300 tisíc eur (až 8,6 milionu Kč) a odnětí svobody.

Opatření proti pořizování kopií DVD a další protipirátská ochrana jsou u francouzských soudů opakovaně napadány za to, že brání spotřebitelům využít práva na výrobu kopií pro vlastní využití. Díky urychlené parlamentní proceduře, kterou si vyžádala vláda, bude senátní projednávání pravděpodobně posledním plným čtením návrhu.

Pokud Senát doplní návrh o připomínky, komise zákonodárců z obou komor sestaví kompromisní text, který pak dolní i horní komora musí ještě formálně schválit, napsala agentura AP.
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...