11. července 2008 8:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Arabové skupují Manhattan

Manhattan. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manhattan. Ilustrační foto. | foto: ČTK

DUBAJ/NEW YORK Dominantní newyorské mrakodrapy se dostávají do vlastnictví bohatých arabských fondů. Zatím posledním přírůstkem fondů těžících z rekordně drahé ropy se stala proslulá 77patrová kancelářská budova Chrysler, kterou koupil mocný fond Abu Dhabi Investment Council.

Ačkoliv podrobnosti transakce zůstaly utajeny, americká média spekulovala o nákupu 75- až 90procentního podílu za sumu pohybující se mezi 800 a 890 miliony dolarů. Předchozími vlastníky podílu byli převážně evropští akcionáři sdružení v investičním fondu Prudential Real Estate Investors, který je součástí pojišťovny Prudential Financial.

 Prodej budovy Chrysler, která byla po svém otevření v roce 1930 nejvyšším mrakodrapem na světě, se uskutečnil pouze dva měsíce poté, co katarské a také kuvajtské investiční společnosti financovaly nákup dalšího proslulého manhattanského mrakodrapu – General Motors Building. Analytici očekávají, že rekordní příjmy z prodeje ropy umožní kapitálovým fondům z Blízkého Východu v blízké budoucnosti pokračovat v investicích do amerického realitního trhu.

Příliv arabského kapitálu bude pokračovat Ještě nedávno přitom nebyly arabské investice do významných amerických investičních projektů příliš vítány. Před dvěma roky dokonce americké úřady donutily dubajskou firmu Dubai World prodat svůj podíl v šesti amerických obchodních přístavech získaný předchozí koupí britského správce světových přístavů DP World. Američané tento nátlak zdůvodňovali nezbytností uchovat si kontrolu nad strategickými domácími objekty.

 K obratu došlo až v březnu letošního roku poté, co Spojené státy podepsaly úmluvu se Spojenými arabskými emiráty a také Singapurem – zeměmi s dvěma největšími investičními fondy na světě – o uvolnění investic směřujících do USA. Obě země se zavázaly nezneužívat investice k prosazování politických cílů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!