Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Arbitráže přišly na miliardu

Soudce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce (ilustrační foto) | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Arbitrážní řízení je sice ve srovnání s praxí českých soudů rychlejší a efektivnější, ale stojí i mnohem více peněz. Kvůli osmnácti arbitrážím, které Česká republika od roku 1999 vedla, museli daňoví poplatníci sáhnout značně hluboko do kapsy.

„Za všechny arbitráže jsme na právní služby vynaložili přes miliardu korun,“ sdělila Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Většinu z této sumy ale tvoří náklady na pouhé dvě nejvýznamnější arbitráže, kterými byl spor se společností CME v kauze televize Nova a spor s japonskou bankou Nomura.

Každá stála český stát na poplatcích právníkům stovky milionů korun. Jen v arbitrážích s Nomurou, ve kterých Česko zastupuje renomovaná právní firma Squire, Sanders a Dempsey, zaplatil stát podle vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky za právníky tři sta milionů korun.

Podle zástupce firmy Nomura Jiřího Hrabovského japonská banka zaplatila za právníky ještě mnohem více. „Právní služby jsou drahý špás, ale my to přesně nepočítáme,“ dodal Hrabovský.

Ještě mnohem dražší byl ale spor s firmou CME podnikatele Ronalda Laudera, který začal před sedmi lety. Tehdejší ministr financí Pavel Mertlík náklady nejdříve odhadoval asi na sto milionů korun, ty se ale časem značně navýšily. Podle Krainové nakonec šlo asi o 432 milionů korun.

„Podle mého osobního názoru považuji tyto náklady za nepřiměřené,“ domnívá se předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek a dodává, že spory vedené u českých soudů jsou z finančního hlediska zcela jinde.

Mnohem níže si z hlediska nákladů stojí jiné arbitráže, jako byla například ta se společností EMV kvůli regionální televizi TV 3, která stála „pouze“ šest milionů.

Na právní firmy, které český stát v obdobných případech zastupují, ministerstvo financí vypisuje výběrová řízení, v nichž k hlavním kritériím patří také cena poskytnutých služeb. Například v případě arbitráže s firmou Mittal Steel, která dosud neskončila, vyhrála výběrové řízení advokátní kancelář Lovells. Ta nabídla ministerstvu cenu 46,2 milionu korun. Dosavadní náklady ale činily pouze dva miliony.
Nejznámějším případem nevýhodné smlouvy je kauza advokáta Zdeňka Nováčka, kterého si najala někdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková na zastupování v kauze Diag Human.

Smlouva Nováčkovi slibovala bez ohledu na výsledek sporu 10 milionů korun a v případě výhry 170 milionů. Součkové nyní kvůli této smlouvě hrozí až deset let vězení.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?