Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Arcelor a Mittal se spojí, vznikne hutní gigant

Ocel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocel - ilustrační foto. |

LUCEMBURK/BRUSEL Vedení západoevropské ocelářské skupiny Arcelor dnes vzdalo svůj pětiměsíční boj proti převzetí firmy světovou hutní jedničkou Mittal Steel a přijalo vylepšený návrh konkurenta.

Arcelor to uvedl po dnešním rozhodujícím zasedání své správní rady a dohodu potvrdil i Mittal. Vznikne tak globální hutní gigant s produkcí přes 100 milionů tun oceli ročně, třikrát větší než jeho nejbližší konkurent.

Mittal v posledních dnech jednal s vedením Arceloru o vylepšení své nabídky tak, aby ji Arcelor mohl přijmout. Cena za akcii Arceloru se v nové nabídce dostala těsně nad hranici 40 eur proti dosavadní nabídce přes 35 eur.

Celková hodnota nabídky podle posledních tržních cen tak dosahuje 25,8 miliardy eur, uvedly zdroje. Obě firmy by měly v pondělí uspořádat společnou tiskovou konferenci.

Nová nabídka je 15 procent nad poslední tržní cenou Arceloru a 45 procent nad hodnotou původní nabídky z počátku roku, kterou pak Mittal již jednou zvýšil. Nyní budou rozhodovat akcionáři Arceloru, od nichž se čeká, že nabídnou k prodeji své akcie do termínu 5. července.

Bitva mezi oběma firmami zuřila od konce ledna, kdy Mittal oznámil plán koupit Arcelor. Arcelor se proti Mittalu chtěl spojit s ruskou společností Severstal a dnešní zasedání správní rady mělo rozhodnout, které alternativě dá firma přednost. Podle agentury Reuters správní rada hlasovala jednomyslně pro to, aby byla nová nabídka Mittalu doporučena akcionářům k
přijetí.

Mittal potvrdil, že se na plánu spojení s Arcelorem shodl. "Vždy jsme usilovali o doporučenou fúzi v zájmu všech podílníků; jsme rádi, že jsme toho nyní dosáhli," řekl mluvčí Mittalu, jehož vedení dnes zasedalo v Londýně.
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.