16. prosince 2013 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Armáda je podle Čechů zbytečná, peníze by dali raději na zdravotnictví

Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zdravotnictví, boj s korupcí a sociální systém jsou oblasti, které by Češi finančně nejvíce podpořili. Na otázku "Kdybyste si mohli půjčit peníze na pomoc státu, na co by to bylo?" uvedlo nejméně lidí resort obrany.

Na armádu by podle průzkumu banky ZUNO Češi neposlali téměř žádné finance. Zdravotnictví by podpořilo 29 procent lidí, boj s korupcí 17 procent, školství 14 procent lidí a sociální systém 16 procent Čechů. Pouze procento oslovených by dalo finanční injekci armádě.

Z průzkumu dále plyne, že pro vlastní potřebu by si téměř polovina Čechů, 48 procent, ráda vzala spotřebitelský úvěr na vybavení nebo rekonstrukci bytu. Zahradu s bazénem by si za půjčené peníze pořídilo 16 procent lidí, na luxusní auto by si chtělo půjčit 12 procent. Přes deset procent Čechů by si nejraději půjčilo peníze na cestu do vesmíru.

Anketa

Na co byste státu dali svoje peníze?

Na armádu. 145
Na zdravotnictví. 57
Na boj s korupcí. 24
Na školství. 30
Na vědu a výzkum. 102
Na sociální systém. 18
Na něco jiného. 12
Nevím. 3

Průzkum zároveň ukázal, že jen zanedbatelná část Češek a Čechů je promiskuitní a hýřivá. Jen dvě procenta by si chtěla půjčit peníze na vydržování milenky či milence. Jako věc, na kterou by si nikdy nepůjčili, uvedlo 72 procent lidí značkovou kabelku.

Nejvýraznějším faktorem pro rozhodování o půjčce je pro 51 procent dotázaných úroková sazba, pro 20 procent lidí je to refinancování, tedy možnost spojení více úvěrů do jednoho. Průzkum uskutečnila agentura Perfect Crowd mez 525 respondenty.

Lidovky.cz, ČTK