Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ať pomoc ČSA platí Tvrdík

Martin Říman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Podporu pro ztrátový podnik si dobře rozmyslíme, říká Martin Říman, budoucí ministr průmyslu a obchodu. LN Co bude první ekonomická věc, kterou vláda ODS udělá?

Určitě nerezignujeme na priority, s kterými jsme šli do voleb, to znamená reforma daní, byrokracie, penzí, zdravotnictví. Reformy je třeba připravit, a jestli pro ně budeme získávat podporu, nebo ne, to už je druhá věc.

LN Kde je možné pro tyto reformy najít podporu?
Ať bude reformu penzí dělat jakákoliv vláda, je nutné, aby našla širší podporu napříč politickým spektrem. Není to věc na jedno volební období, ale na více let. Vláda ČSSD ambici být lídrem takového procesu evidentně neměla, my tu ambici máme. Budeme hledat napříč stranami, pravděpodobně s výjimkou komunistů, protože ti se opakovaně vyjadřují, že penzijní reforma není nutná, na rozdíl od všech ostatních stran. Co se týče daní: zaslechl jsem, že ČSSD už hovoří o tom, že daňová soustava má být jednodušší, spravedlivější a transparentnější. To je základ, na kterém lze stavět. Lidovci a zelení, myslím že tomu nasvědčuje i koaliční smlouva z července, by asi byli ochotni jít společně tímto směrem.

LN Myslíte, že vláda ODS bude vůbec mít čas a prostor tyhle věci připravit, ne-li prosadit?
To je věc, na kterou vám v tomto okamžiku nedokáže odpovědět asi nikdo v České republice. Vláda sice v pondělí vznikne a začne úřadovat, nicméně je ve zvláštní a v porevoluční historii dosud neopakovatelné situaci. Je to vláda bez jistoty, že získá podporu ve sněmovně. Je tedy obtížné odpovědět. Samozřejmě je stále určitý prostor jednat.

LN Zvažujete nějakou privatizaci do předčasných voleb? Jiří Paroubek mluvil o Budvaru...
Co říká premiér Paroubek v posledních týdnech, nemá cenu komentovat. O prodeji Budvaru jsem poslední léta nezaslechl půl slova. Určitě musíme udělat něco s Aerem - buď dokončit stávající privatizační proces, nebo ho nastavit jinak. Není možné udržovat firmu v dnešním stavu. Na to vláda určitě mandát má. Ale nemyslím, že pokud dojde k dohodě na předčasných volbách, že by tato vláda měla privatizovat nějakou z firem, jako je pošta, Správa letišť, ČSA, o ČEZ nemluvě.

LN Co říkáte zvažované finanční injekci od státu pro ČSA?
Na pomoci by se měl podílet pan Tvrdík a ČSSD, aspoň nějakou alikvotní částí, jako se jiní lidé, když udělají nějakou prokazatelnou chybu, na škodě v podniku podílí. Než vláda kývne na masivní pomoc, bude si to muset dobře rozmyslet. Obávám se ale, že by to bylo kvalifikováno jako nedovolená veřejná podpora a EU by varovně zvedla obočí.

LN S jakým státním rozpočtem ODS chce hospodařit v příštím roce?
Myslím, že i zde je prostor pro úspory v řádech několika desítek miliard korun. O výši deficitu je předčasné mluvit, budeme se snažit schodek stlačit co nejvíce dolů a doufám, že ministři nebudou klást přemrštěné požadavky. A že sami budou přicházet s návrhy, kde ušetřit miliardy. Ale vzhledem k tomu, že odcházející vláda zanechala nástupkyni některé špeky, jako například to, že v rozpočtu fondu dopravy chybí 36 miliard, tak je jasné, že zázraky nelze čekat a bez schodku to nepůjde.

, ,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...