19. února 2007 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Australané chtějí poslední uranový důl v ČR

Uranový důl Rožná na Žďársku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uranový důl Rožná na Žďársku. | foto: zdroj: Státní podnik Diamo.Reprofoto

PRAHA Těžbu českého uranu možná nečeká po roce 2012 útlum, ale nový začátek. Australská společnost Uran Ltd. potvrdila zájem o koupi podílu v dole Rožná na Žďársku, kde se ročně těží 300 tun rudy.

Do posledního hlubinného uranového dolu ve střední Evropě, který měl být už před čtyřmi lety uzavřen, má zájem vstoupit australský investor. Výkonná ředitelka společnosti Kate Hobbsová potvrdila v rozhovoru pro agenturu Reuters předložení nabídky, neuvedla však o jak velký podíl má firma zájem. K nabídce se zatím odmítá vyjádřit i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vlastníkem dolu v Rožné je státní podnik Diamo, který zde těží 300 tun uranu ročně. Důl má rezervy minimálně do roku 2012. Další rezervy je třeba prozkoumat. Česká republika je 12 největším producentem uranu na světě.

"Zajistili jsme si finanční podporu od velkého mezinárodního institucionálního investora, který nám pomůže uskutečnit to, co jsme navrhli firmě Diamo," řekla Hobbsová. Státní společností Diamo vyzvala australskou těžební společnost, aby do 20. února zaslala návrh nabídky. Na jejím základě se rozhodne, zda si důl ponechá, nebo ho uzavře.

Australská společnost Uran tvrdí, že je schopná prodloužit životnost dolu díky hloubkovým vrtům a zvýšit těžbu i ziskovost díky modernizaci a zavedení nových technologií.

Česká vláda prodloužení těžby uranu podporuje, její stanovisko by mělo padnout do konce června. Kvůli rostoucí poptávce po uranu se ukončení těžby uranu už několikrát posunulo, naposledy o tom vláda rozhodla před dvěma lety.

lidovky, čtk

Najdete na Lidovky.cz