Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Auta státu se mýtu vyhnou

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

Praha Platit na dálnicích mýtné nebude povinné pro všechny vozidla nad 12 tun. Výjimku budou mít auta veřejnoprávních institucí.

„Ty jsou na základě zákona vyňaty z povinnosti platit mýtné a pro ně jsou určeny zvláštní palubní jednotky premid light,“ vysvětlil Evžen Staněk - mediální zástupce společnosti Kapsch Telematic Services, která v těchto dnech systém výběru mýta v Česku buduje.
 Tuto palubní jednotku, která měří ujetou vzdálenost, a tím účtuje výši poplatků, systém elektronického mýtného rozpozná a nebude jim nic účtováno, vysvětlil Staněk. Tento postup je podle něj nutný proto, aby nebyli kontrolním systémem považováni za neplatiče bez funkčních palubních jednotek. „Týká se to například požárníků, policie či armády,“ upřesnil Staněk.

 Například ale hasiči proti takovému postupu protestují. „My to považujeme za zbytečné a s tímto ustanovením nesouhlasíme,“ prohlásil tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček. Elektronickým palubním zařízením by mělo podle něj být vybaveno přibližně čtyři tisíce vozidel jednotek požární techniky. „Probíhají proto jednání s ministerstvem dopravy a doufáme, že se to podaří legislativně změnit, a zařízení nebudeme muset pořizovat,“ zdůraznil Kopáček.

Na rozdíl od hasičů například armáda s povinným vybavením vozidel palubními jednotkami - i přes to, že mýto má zdarma - souhlasí. „Jednání o pořízení palubních jednotek na placení mýtného pro služební vozidla Armády České republiky již proběhla. Ministerstvo obrany by je zdarma mělo obdržet od ministerstva dopravy na přelomu letošního listopadu a prosince,“ řekl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany s tím, že přesné počty jednotek nejsou veřejnou informací. „Lze jen konstatovat, že se bude jednat o řádově tisíce palubních jednotek,“ uvedl Pejšek.

 Palubní jednotka bude k dispozici od prvního listopadu. Kromě vozidel veřejnoprávních institucí si ji od příštího měsíce začnou pořizovat také tuzemští dopravci. Ti ji ovšem nebudou mít zdarma. Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Žižkové se cena tohoto zařízení pohybuje okolo patnácti set korun, což je podle dopravců příliš drahé. Mýtné by kamiony měly platit od prvního ledna 2007. Firma Kapsch totiž slibuje, že i přes veškeré komplikace do té doby celý systém určitě zprovozní.
,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.