2. března 2010 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Auto, které dokáže zabránit srážce s chodcem. Volvo S60

Nové Volvo S60 dokáže zabránit srážce s chodcem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové Volvo S60 dokáže zabránit srážce s chodcem | foto: Reuters

ŽENEVA Švédská automobilka Volvo dnes na ženevském autosalonu ve světové premiéře odhalila dlouho očekávaný sedan Volvo S60. Vůz se sportovním designem má zabudovaný systém ochrany chodců, který dokáže zabránit srážce. Auto se začne vyrábět v létě.

"Nové Volvo S60 je bezpochyby nejdynamičtějším a nejsportovnějším modelem naší automobilky," řekl novinářům šéf firmy Stephen Odell. Volvo plánuje, že roční prodej novinky by se mohl dostat na 90.000 kusů. Vyrábět se bude v závodě v belgickém Gentu.


Automobilka zdůrazňuje, že vůz bude mít vysokou úroveň bezpečnosti. K tomu má přispět zejména systém ochrany chodců, který sleduje pohyb lidí okolo auta.

V případě, že někdo neočekávaně vstoupí do vozovky, je auto schopno samo zcela zastavit a zabránit tak srážce. "Do rychlosti 35 kilometrů v hodině auto zabrzdí úplně, ve vyšších rychlostech pak maximálně zpomalí," podotkl Odell.

Pro Volvo to podle Odella nebude letošní jediná novinka, ve druhé polovině roku se firma chystá představit Volvo V60 Sports Vagon.

Nové Volvo S60 dokáže zabránit srážce s chodcem

Samotnou společnost Volvo Car letos čekají velké změny. Její mateřská americká automobilka Ford Motor se dohodla na konci loňského roku na jejím prodeji čínské firmě Geely. Dokončení prodeje se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, podle různých odhadů by se nicméně mohla pohybovat od 1,8 do 2,3 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard až 42,5 miliardy korun).

Nové Volvo S60 dokáže zabránit srážce s chodcem

Ford koupil divizi Volvo Car v roce 1999 za 6,45 miliardy dolarů (téměř 120 miliard Kč) od švédské společnosti Volvo, která se nyní soustřeďuje na výrobu nákladních vozů.

ČTK