Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Autobusové odbory na Ústecku hrozí stávkou

Prázdné autobusové nádraží v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné autobusové nádraží v Ústí nad Labem. | foto: ČTK

Ústí nad Labem Zaměstnanci Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) a ČSAD Česká Lípa vyhlásili kvůli napjaté situaci v autobusové dopravě v Ústeckém kraji od úterního rána stávkovou pohotovost. Uvedli to v otevřeném dopise krajskému zastupitelstvu.

Ústecká pobočka Odborového svazu dopravy, která zaměstnance obou firem zastupuje, se obává toho, že lidé přijdou o práci. Vadí jim, že kraj si u ČSAD Česká Lípa objednal autobusové spoje jen do konce roku.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka hrozí, že pracovníci ČSAD Česká Lípa začnou již během září dostávat výpovědi kvůli nadbytečnosti.

Odboráři o celé situaci v pátek jednali s ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem. "Jednání nepřineslo vůbec žádný vývoj. Kraj i oba dopravci jsou zastánci svých pravd. Zaměstnanci jsou ale vystaveni reálné hrozbě ztráty zaměstnání. Situace je kritická," uvedl Pomajbík.

Odboráři navrhují, aby se celá situace vrátila před 1. únor letošního roku, kdy kraj vypověděl DPÚK smlouvu kvůli vysoké ceně za dopravu. Autobusoví dopravci by jezdili za ceny platné v té době a řešení situace by se odložilo do doby, než soudy rozhodnou o sporech kraje a obou firem.

Kraj má s DPÚK dlouhodobé neshody. Dopravce na začátku srpna zastavil na čtyři dny provoz na 2100 spojích, protože mu kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za poslední tři měsíce. Podnik žádá zhruba 70 milionů Kč. Kraj je ale vyplatit nehodlá, protože s DPÚK nemá od 1. května platnou smlouvu. Od 9. září budou na linkách DPÚK jezdit autobusy sesterské firmy ČSAD Česká Lípa. Firma, která má s DPÚK stejného majitele, od DPÚK převzala většinu jeho řidičů. Nový dopravce má smlouvu do 2. června 2007, ale objednávku na své služby do 31. prosince 2006.

Celou záležitost může odblokovat středeční zasedání krajského zastupitelstva, které bude jednat o rozsahu dotovaných autobusových spojů na příští rok. Po něm by ČSAD mohlo dostat objednávku až do 2. června příštího roku.

Ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal v pátek ale oznámil, že autobusy možná 9. září nevyjedou kvůli právním vadám ve smlouvách s Ústeckým krajem. Ty podle právního rozboru ministerstva vnitra nezaručují, že dopravce dostane od kraje za své služby zaplaceno. ČSAD proto žádá uzavření nových smluv. Pokud budou platit ty současné, firma spoje nevypraví, upozornil Mahdal. Hejtman Šulc ale považuje kontrakty za platné.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....