5. června 2012 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Autosedačky v testu neuspěly. Děti při nárazu dostatečně neochrání

Autosedačka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autosedačka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Některé dětské autosedačky, které se u nás prodávají, dostatečně nechrání dítě při bočním a čelním nárazu. Toto riziko podle spotřebitelského časopisu dTest hrozí zejména u nafukovací autosedačky českého výrobce Gumotex. Po stránce bezpečnosti v aktuálním testu 29 autosedaček neuspělo celkem pět výrobků.

Nafukovací autosedačka Gumotex Bedi je určena dětem od 15 do 36 kilogramů a časopis dTest před ní varoval už před třemi lety, kdy se začala prodávat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledky zkoušek, které probíhají při rychlosti 50 kilometrů za hodinu, naše tehdejší obavy potvrdily," uvedl redaktor dTestu Václav Beneš.

Některé autosedačky nechrání při čelním ani bočním nárazu

Podle něj se při čelním nárazu figuríně zastupující tříleté dítě zařízl bezpečnostní pás do krku, figuríně velikosti desetiletého dítěte se pás zařízl do břicha. Při bočním nárazu je v ohrožení jak hlava, tak i ramena dítěte. U sedačky je téměř nemožné zajistit správné vedení bezpečnostních pásů, uvedl časopis.

Rovněž varoval před autosedačkami, u kterých lze podle návodu oddělit zádovou opěrku a děti lze vozit jen na podsedáku. "Při takové přepravě existuje velmi vysoké riziko vážného zranění hlavy dítěte při nárazu na spodní hranu okénka dveří," uvedl časopis. Z testovaných se to podle něj týká například výrobků Graco Junior Maxi a Graco Logico L.

Testované sedačky neobsahovaly škodlivé chemikálie

Podle dTestu nezaručí bezpečnost dítěti ani sedačky Kiddy Guardianfix Pro a Peg Pérego Viaggio convertible, která je pro děti do 18 měsíců.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na druhou stranu časopis ocenil, že v testovaných výrobcích nezjistil vysoké obsahy škodlivých chemických látek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz